lukas.zmizik

kdybych teď dal ledničku ven a zapnul ji, co by to udělalo? udržovala by 8 stupňů nebo by tam byla kosa jak venku?

Doplňuji:
tak dobře, myslel sem ledničku né která by byla otevřená, ale která by například byla celý den venku a byla by normálně zapnutá jako doma, jen bych si občas přišel pro salám, někdy pro mrkev a tak…

Nejlepší odpověď
Pájo

Venku by teď běžela krásně, protože teplosměná plocha na zádech lednice by perfektně odevzdávala teplo a po nějaké době by ji vypnul termostat (uvnitř nastavený). V závislosti na izolaci skříně lednice (tloušťce a použitém materiálu) by se v ní dlouho udržovala téměř konstantní teplota. Pokud by venkovní teploty hodně klesnuly pod nulu a skříň začala promrzat, poté by zákonitě i teplota uvnitř lednice o nějaké stupně klesla.
Odhaduji, že ta moje by tak do mínus 20°C venku, držela uvnitř stále stejnou teplotu (tedy i vyšší než mínus 20°C).
Po hodně dlouhé době by se obě teploty srovnaly.

Vyvstává ale otázka, proč dávat zapojenou lednici do zimy ven, protože po nějaké době stejně vypne.
To už si můžete vyrobit bednu z polystyrenu (aspoň 10 cm tlustého), na pár hodin v noci bednu nechat pěkně vymrznout, pak ji nakrmte potravinami a zavřete. Přes den, až se oteplí, bude v bedně stále chladněji, než venku… a vo tom to je ;)
Doplňuji:
Však já také myslím zavřenou lednici (=klasickou zavřenou, do eletřiny zapojenou lednici, postavenou ven tak, aby byla v suchu).

Další odpovědi
Hlada

Pokud by byla nastavená teplota vyší než venkovní, tak by termostat nesepnul. Vnitřní teplota by se zpožděním několika hodin kopírovala vnější teplotu.

anonym

tak záleží, jestli by byla zavřená nebo otevřená a jakou má tepelnou izolaci… je li otevřená, tak je jasné, že se tam teplota neudrží. je to tak lehké stačí se zamyslet 🙂

Pájo

Teplosměnná plocha. Pardón.