Avatar uživatele
bolak

Kdybych prodal třeba na Aukru během jednoho roku věci cca za 100.000, bude se o mě někdo zajímat?

Myslím kvůli daním a tak.. 🙂 jestli tam fungujou nějaký fízli.
Doplňuji:
annas: A jaká je ta teda ta finanční hranice? V tom článku píšou 110 lidí za celkem 16.000.000, tzn. průměrně nad 150.000 korun pokud počítám správně, takže dejme tomu že pod 100.000 ročně je to nezajímá?

A co banky? Když budu mít za rok 10.000 přijatých plateb od různých lidí, taky to budou někam hlásit? Nebo třeba pošta, na složenkách?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: bolak

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, johana 56, briketka10, gagaga před 3685 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

V diskusi na Aukru a ještě někde jinde jsem četla, že opravdu prodej kontrolují pracovníci z finančního úřadu a předepisují daň, když prodej přesáhl stanovenou částku. Totiž zde je vidět, že někdo něco prodal, protože adresa kupujícího a prodejce se získá jedině prostřednictvím Au­kra.

Na jiných stránkách, inzerát zmizí, ale není jisté, zda nabízející jej stáhl nebo zboží prodal. Další domluva jde mimo. Viz Bazos..

Vyjádření Aukra k daním..
http://napove­da.aukro.cz/cla­nek/19199/jsem-povinen-informovat-financni-urad-o-svych-vydelcich-na-a
Doplňuji:
Ještě jsem našla.

Prodávání nejrůznějších věcí přes internetové bazary nebo aukce se lidem, například maminkám na mateřské nebo i sběratelům starožitností, může značně prodražit. Pokud něco prodají čas od času, nic se neděje. Levně koupí, o něco dráž prodají a tím to končí. Jestliže jsou však nabídky pravidelné a relativně ve velkém, ale prodejce nemá živnost, neodvádí z toho daň, a navíc nevykazuje ani jiný zdaňovaný příjem, poštve na sebe berňák.

atd.
http://www.no­vinky.cz/finan­ce/272304-prodej-veci-pres-internet-se-muze-prodrazit-dane-mohou-jit-do-tisicu.html

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
pokazdejinak

daň z příjmu platíš ze zisku při prodeji ZBOŽÍ (zboží je věc, kterou už koupíš za účelem dalšího prodeje, ideálně se ziskem – nijak to neupravuješ, nenosíš, nepoužíváš) – pokud prodáváš svoje věci, nikoho to nezajímá… otázka je, jestli při vyšších utržených částkách opravdu někdo nezbystří – pak bys měl být schopen prokázat, že ty věci jsou tvoje, že třeba rozprodáváš starou sbírku, věci po babičce nebo vlastní, donedávna používané věci…

prostě pozor, aby ti doma neleželo 10 stejných kabelek ještě zabalených v igelitu – to bys asi vysvětloval těžko ;)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Hamon

Jde o to, jestli jde o soustavnou činnost nebo ne. Pokud ano, půjde o neoprávněné podnikání s i trestněprávními důsledky. Jestliže to bude příležitostný prodej, pak se ani při takto vysoké částce nebo počtu kupujících nic neděje.
Doplňuji:
Přečetl jsem si ten článek a opravdu by mě zajímalo, kde Aukro vzalo, že důkazní břemeno je zde na žalovaném. To se používá opravdu výjimečně (např. u diskriminace, kdy žalující strana má ztížené možnosti dokazování).

Upravil/a: Hamon

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Hamon

kapitán: dvacet tisíc je hranice pro přivýdělek, závislou práci. Prodeje vlastního použitého majetku se to netýká.

před 3685 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

To opavdu nevím. To by možná bylo u přiznání k daní z příjmů. Zkusím se ještě podívat.

před 3685 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Něco jsem našla.

Pokud jste tedy jen občasným prodejcem movitých věcí přes aukro, otázka zdanění tohoto příjmu vás nemusí zajímat. Jiná situace by nastala, pokud by Váš prodej a příp. i nákup věcí v bazarech měl systematický charakter. Takto dosažené příjmy by se daly označit za příjem z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti a byly by zdaňovány. Je tedy nutné, abyste finančnímu úřadu doložil, že Vaše prodeje neměly systematický charakter a že prodáváte zděděné (nikoliv nakupované) movité věci.

http://www.pe­nize.cz/dan-z-prijmu-fyzickych-osob/69473-prilezitostny-prodej

Pokud vaše příjmy z příležitostných činností nepřekročí hranici dvacet tisíc za rok, nemusíte je danit ani přiznávat. Aby ovšem byla splněna podmínka „příležitostnosti“, musí se jednat o činnost, kterou vykonáváte opravdu spíš výjimečně nebo nárazově, nesmíte se jí věnovat pravidelně a opakovaně.

Zdroj: http://www.pe­nize.cz/dan-z-prijmu/281163-priznani-k-dani-z-prijmu-kdo-ho-musi-v-roce-2014-podat

před 3685 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Nakupování