bolak

Kdyby se vesmír přestal rozpínat, přestal by existovat čas?

Doplňuji:
mosoj: no ale hawking, nebo prostě někdo kdo seděl na křesle, říkal v nějakým seriálu o vesmíru, že jednoho dne se vesmír začne smršťovat a čas poběží pozpátku, čili pokud čas souvisí s prostorem jak říkáš, tak v případě že by se vesmír přestal rozpínat a zůstal by takový jaký je (zůstal by stát), tak by se měl zastavit i čas, nebo ne?

Nejlepší odpověď
anonym

Ne.
Ale jen se to domnívám, zatím jsem neměl možnost se přesvědčit…
😉

Další odpovědi
mosoj

Ne .Čas by existoval dál, dokud by nezanikl vesmír.
Čas souvisí s prostorem a vznikl zároveň s vesmírem, tedy podle současné teorie v době velkého třesku. Od toho je odvozen časoprostor.

led

Čo je to čas?
Dokážeme zaznamenať súčasnosť, alebo zaznamenávame len minulosť?
Je vesmír závislý na čase, alebo čas na vesmíre?
Čo bolo pred vesmírom, tvárme sa, že hovoríme o čase pred Veľkým Treskom. Aha, zázrak, odpoveď: ak hovoríme o čase pred Veľkým Treskom, znamená to, že čas bol aj pred ním… (pre neznalých Veľký Tresk – začiatok – vznik – vesmíru, v ktorom sa nachádzame) čo bolo predtým? Podľa legiend, bájí a spomienok starcov, predtým tu bol Chaos. To znamená, že aj vtedy plynul čas.

arygnoc

čas je nedeliteľnou vlastnosťou vesmíru [(časo)priestoru], ktorý je vyplnený energiou (i tzv. vákuum má energiu – treba si uvedomiť, že hmota je akási „zamznutá“ energia).

Veľmi zjednodušene, celý vesmír sa skladá z dvoch základných kameňov – energia a (časo)priestor.

Za pozornosť stojí, že všetky veličiny sú KLADNÉ (energia, i čiastkové charakteristiky časopriestoru – dĺžka, šírka, výška, čas).

neexistuje záporná hodnota dĺžky, energie (nepliesť si z nábojom) a času.

v prípade, že by neexistoval čas, prestal by existovať vesmír, ako ho poznáme, vznikol by INÝ vesmír.

takže, pre tento náš vesmír platí, že čas jestvoval, jestvuje a bude jestvovať.
pre vznik iného vesmíru je možná i neexistencia času (bezčasový vesmír) – to by sa stalo práve vtedy, keby čas prestal existovať.

Takže upresníme vašu otázku o slovíčko >tento<:
Kdyby se tento vesmír přestal rozpínat, přestal by existovat čas?
odpoveď:
Nie.

V opačnom prípade (absencia slovíčka >tento<):
Možno áno, záleží na podmienkach (v tom-ktorom vesmíre).

nonnel

Pokud vím, tak čas vymysleli až lidé. Předtím vesmír existoval, aniž by někdo prostor a čas pojmenoval. Nestalo by se nic. Počkej si a přesvědčíš se.
Doplňuji:
No teoreticky by se při zpomalování rozpínání vesmíru měl měnit i čas, ale kdo by to poznal? Při zastavení rozpínání by se i zastavil čas. Zastavil by se tím i pohyb atomů? Jestli ano, tak by se veškerá hmota rozpadla. Podle mne se to takhle nedá brát. Kdyby každý člověk povyrostl o metr a zároveň by se vše o metr zvětšilo, tak jak to poznáš? Nejsem fyzik, ale otázka je to zajímavá.

Jsemtady

Ne. Jen ten vesmirnej dej by sel pozpatku jak by se to smrstovalo az do uplne singularity kde by prestal existovat cas. Mno ale .. vedci zatim nevedi co se deje v singularite, umi vypocitat predpokladany zivot vesmiru od par okamziku po jeho vzniku. V singularite samotne jim totiz prestavaji vypocty platit a tak zkousi teorie strun, jine dimenze atp. Aby jim to nejak vyslo, zatim to nikdo nevi. Jinak hmota zakrivuje i cas, takze pri nejakem vetsim smrsteni by se menil i cas zpomaloval by se atp.

lota

Hezká otázka. Já myslím, že se čas dá brát i jako lidský výmysl, takže by stačilo, aby zaniklo lidstvo (třeba tím, že se vesmír začne místo rozpínání smršťovat) a nebyl by. Někdo tu psal o Velké třesku, prostě před tím také něco bylo a nikdo tomu nemusel přiřazovat nějaký čas… Jinak právě čtu recenzi, kde píšou: „Vzhledem ke zmíněnému nepřekvapí, že čas ve vesmíru Křídel Vánoc nejspíš neexistuje, nebo funguje poněkud zvláštně.“
(http://aktual­ne.centrum.cz/kul­tura/film/recen­ze/clanek.phtml?id=79­5181) Tak třeba není potřeba ani čekat na konec rozpínání, někde prostě čas neexistuje už teď.:-)

Reezo

Já osobně si myslím, že čas a vesmír jsou na sobě nezávislí. Jelikož vesmír je různě zakřivený atd, tak je možné přes toto zakřivení podvádět čas a teoreticky cestovat časem. Jinak něco tu muselo být před velkým třeskem a nebo jsme součástí nečeho tak velkého, že si to nemůžeme ani představit. Vesmír skrývá spoustu tajemství a hodně neznámích věcí. Dyť jsme se zatím nejdál dostali na měsíc a i u toho jsou pochybnosti, jestli to nebylo jen hrané.

bolak

Reezo: yep, já taky myslím že náš vesmír je jen jednou molekulou v něčem mnohem větším, a možná v tomhle mají pravdu simpsni > http://www.bo­reme.com/postin­g.php?id=12282

bolak

opajcujte se sami mezi sebou, já nevím kdo je správně a kdo špatně :)

gagaga

:))
vy to mate cely naky popleteny !
bodujte jako ja .., podle nicku a nemusite ztracet cas s ctenim odpovedi ..
:p

  • iv-