Kdyby nebylo vynalezeno kolo, jak by se točilo pivo?

Nejlepší odpověď
annas

Neznám technickou stránku, proto jsem nereagovala. AK odpovědi mě přivedla reakce cochee. Uvádím pohled jazykový, i když se to samozřejmě neřeší.

Pivo se nejen čepuje, ale i točí. Točit pivo nemá souvislost se slovem kolo.

Původně se pivo čepovalo – souvisí s tím, že sudy byly opatřeny čepy, zátkou. To potvrzuje i význam slova čep = jedna část zapadá do druhé. Pod čepem někdy odkapávalo pivo, takže později vznikl název čepovat = zachycovat tekutinu , uchopovat ji třeba jiné nádoby,. .

Význam slovesa ‘točit, nalévat’ je v češtině novější, snad přikloněním k čerpat, téct na povrch apod., Nikoliv od kola, i když to se točí.

Později se začalo pivo totiž točit za pomocí pípy = píšťalky, trubičky. Takže pivo se „čerpalo“ z hloubky, teklo z hloubky. .

Kolo praslovanské má jiný původ, a to z řečtiny, – kýklos = cyklus, kolo kruh., vše k ie. *ku̯el- ‘pohybovat se, otáčet se’. Takže původní význam čerpat se přidal ke slovesu točit.

Význam slov podle Machkova Etymologického slovníku.

Další odpovědi
cochee

Ale no tak, sloveso „točit“ přece nemusí být nutně spojeno s termínem „kolo“… etymologický výklad jistě podá annas, já si myslím, že točit pivo je buď od toho, že se otáčelo pípou (kdysi, ne ještě tak dávno, což si určitě pamatuješ, byla pípa kohout, výjimečně i dneska – viz zdroj), anebo může sloveso „točit“ souviset s „téci.“

Zdroj: http://www.pi­voteka.cz/cou­ntry-pipa-sestava-bajonet-200b?gclid=Cj­wKEAjwxYGuBRCtoq­jkrIPDqDwSJAAnd-rC8ox2clHS8Uc­wjaeA0QRduo49L7qXGt0a­abHPTeMh6BoCwvTw_wcB

mosoj

Ale, ale. Slovo točit pivo je opravdu od významu točit kolem, či pákou.
Moje matka pocházela z venkovské hospody. Když byla pouť jeden se zavřel do sklepa a ten točil a točil aby se v šenku mohlo podávat pivo !
Elektrika byla ještě na houbách.
A tak to zůstalo dosud ( až na toho ve sklepě).

klumprt

Četl jsem nějaký rozhovor s nejlepším výčepním – vítězem jakési soutěže a ten říkal, že oni sloveso „točit“ v tomto významu vůbec nepoužívají. Pivo zásadně „čepují“.

zjentek

;q ..něčím kulatým?