Avatar uživatele
anonym

Kdyby nebylo vynalezeno kolo, jak by se točilo pivo?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, briketka10, gecco před 3185 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Neznám technickou stránku, proto jsem nereagovala. AK odpovědi mě přivedla reakce cochee. Uvádím pohled jazykový, i když se to samozřejmě neřeší.

Pivo se nejen čepuje, ale i točí. Točit pivo nemá souvislost se slovem kolo.

Původně se pivo čepovalo – souvisí s tím, že sudy byly opatřeny čepy, zátkou. To potvrzuje i význam slova čep = jedna část zapadá do druhé. Pod čepem někdy odkapávalo pivo, takže později vznikl název čepovat = zachycovat tekutinu , uchopovat ji třeba jiné nádoby,. .

Význam slovesa ‘točit, nalévat’ je v češtině novější, snad přikloněním k čerpat, téct na povrch apod., Nikoliv od kola, i když to se točí.

Později se začalo pivo totiž točit za pomocí pípy = píšťalky, trubičky. Takže pivo se „čerpalo“ z hloubky, teklo z hloubky. .

Kolo praslovanské má jiný původ, a to z řečtiny, – kýklos = cyklus, kolo kruh., vše k ie. *ku̯el- ‘pohybovat se, otáčet se’. Takže původní význam čerpat se přidal ke slovesu točit.

Význam slov podle Machkova Etymologického slovníku.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
cochee

Ale no tak, sloveso „točit“ přece nemusí být nutně spojeno s termínem „kolo“… etymologický výklad jistě podá annas, já si myslím, že točit pivo je buď od toho, že se otáčelo pípou (kdysi, ne ještě tak dávno, což si určitě pamatuješ, byla pípa kohout, výjimečně i dneska – viz zdroj), anebo může sloveso „točit“ souviset s „téci.“

Zdroj: http://www.pi­voteka.cz/cou­ntry-pipa-sestava-bajonet-200b?gclid=Cj­wKEAjwxYGuBRCtoq­jkrIPDqDwSJAAnd-rC8ox2clHS8Uc­wjaeA0QRduo49L7qXGt0a­abHPTeMh6BoCwvTw_wcB

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Ale, ale. Slovo točit pivo je opravdu od významu točit kolem, či pákou.
Moje matka pocházela z venkovské hospody. Když byla pouť jeden se zavřel do sklepa a ten točil a točil aby se v šenku mohlo podávat pivo !
Elektrika byla ještě na houbách.
A tak to zůstalo dosud ( až na toho ve sklepě).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
klumprt

Četl jsem nějaký rozhovor s nejlepším výčepním – vítězem jakési soutěže a ten říkal, že oni sloveso „točit“ v tomto významu vůbec nepoužívají. Pivo zásadně „čepují“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

;q ..něčím kulatým?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek