Kdyby najednou zmizelo slunce. Jak by to celkově ovlivnilo vesmír?

Nejlepší odpověď
gecco

V podstatě nijak – naše Slunce je vrámci vesmíru nicotné ´nic´…
😉

Další odpovědi
lexx

nijak, bezvýznamná menší hvězda spektrální třídy G na periferiích galaxie…ale neboj, umírání hvězd je velmi pozvolný proces, jsme asi tak v polovině takže klííídek

led

Vo vesmíre neustále prebieha smrť a zrodenie hviezdy, naše Slnko je tiež hviezda a patrí medzi stredne veľké hviezdy.
Ale zánik, zmiznutie Slnka, by znamenal katastrofu pre celú Slnečnú sústavu.

anonym

No pokud to neovlivni nijak ostatni planety, tak si myslim, ze my tady bez slunce to muzem jit zabalit ne? :) Nemam tuseni jak dlouho muze slunce fungovat? Je to vlastne jen jakasi ohniva kole lavy? (hodne laicky receno)

arygnoc

áno, to je HODNE LAICKY POVEDANÉ.

stručne (hviezda = slnko):

hviezda je plazmové teleso vyžarujúce do priestoru vlastnú energiu pochádzajúcu z termonukleárnych reakcií v jej centrálnej oblasti.
Hmotnosť 0,08 – 100 hmotnosti Slnka, rozmery 0,01 – 1.000 polomerov Slnka (okrem záverečných štádií vývoja).
Po vzniku hviezd z hmloviny sa vo vnútri zažehne termonukleárna reakcia, pri ktorej sa vodík mení na hélium.
Hviezdy s veľkou hmotnosťou (modrí obri) spotrebujú vodík za niekoľko miliónov rokov, hviezdy so strednou hmotnosťou (Slnko a podobné) asi za 8 – 10 miliónov rokov, málo hmotné hviezdy v intervale 0,08 – 0,5 hmotnosti Slnka (červení trpaslíci) za omnoho dlhšiu dobu.
Po spotrebovaní vodíka sa (okrem červených trpaslíkov) zapália ďalšie typy reakcií, pri ktorých postupne vznikajú ťažšie prvky až po železo. Hviezda pri tom prechádza do štádia červeného obra a veľobra: zväčší sa, zredne a ochladí sa.
Po spotrebovaní jaderného paliva prevládnu gravitačné sily a hviezda sa zmršťuje.
Hviezdy strednej veľkosti sa zmenšia na rozmer Zeme – stanú sa bielymi trpaslíkmi s hustotami až miliarda kg/m3.
Konečným štádiom vývoja pomaly chladnúcich bielych a hnedých trpaslíkov sú čierni trpaslíci (vyhasnuté, nežiariace hviezdy).
Hmotnejšie hviezdy explodujú ako supernovy a ich vnútorná oblasť sa zrúti do neutrónovej hviezdy s typickým priemerom 40 kilometrov a hustotou miliardkrát väčšou, ako je hustota bielych trpaslíkov.
Hviezda s hmotnosťou väčšou ako 8 hmotnosti Slnka sa zrúti ďalej, až do čiernej diery, ktorú je možné pozorovať len nepriamo podľa účinkov na okolie.
Hviezda s hmotnosťou väčšou ako 120 hmotností Slnka nemôže existovať – rozptýlilo by ju vlastné žiarenie.

http://co-to-je.sk/_hviezda

;-Q