veselapaja

Kdy zdravotní pojištovně nahlásit, že jsem na mateřské?

Od porodu budu pobírat rodičovský příspěvek a chtěla jsem se zeptat. Kdy to mám nahlásit na zdravotní pojištovně,případně co potřebuji doložit za dokumenty.

Odpovědi
da ny

Tyto informace získáte nejlépe na ZP, našla jsem informaci z. r. 2010:
http://www.mzdo­vapraxe.cz/ar­chiv/dokument/doc-d10261v13169-zdravotni-pojisteni-a-rodicovska-dovolena/?sear­ch_query

Doplňuji:
Vše o MD
http://www.mzdo­vapraxe.cz/ar­chiv/dokument/doc-d10261v13169-zdravotni-pojisteni-a-rodicovska-dovolena/?sear­ch_query

ivzez

Z informace, že od porodu budete mít nárok na rodičovský příspěvek (RP), odhaduji, že nejste zaměstnaná, a že tedy nebudete čerpat mateřskou
ani rodičovskou dovolenou (obojí je volno od zaměstnavatele).

Budete rodičem pečujícím celodenně o jedno dítě do 7 let
nebo o více dětí do 15 let. Tzn., že budete patřit do skupiny
obyvatel, za niž hradí zdravotní pojištění stát.

Změny musíte zdravotní pojišťovně hlásit do 8 kalendářních dnů.
Domnívám se, že k doložení péče o dítě by mělo stačit předložit
rodný list dítěte, nic však nezkazíte, doložíte-li i potvrzení o výplatě RP.

Článek, na nějž ve své odpovědi odkazuje Da ny, je z roku 2010.
Od roku 2011 došlo k dalším změnám. Informace z článku
(nepřečetla jsem jej celý) mohou, ale nemusí být aktuální…