kdy zacina senoseč

zjistit neco o senoseči

Odpovědi
Lencis

Sklizeň sena se nazývá senoseč. Druhá sklizeň sena resp. druhá fáze senoseče se nazývá otava. Příprava sena začíná posečením porostu (louky) ve správnou dobu, tu si zemědělci určují sami. V mírném pásu se seče na sena dvakrát ročně (léto a podzim), v tropech a subtropech jednou. K sečení se používá kosa nebo sekačka. Pokosená tráva zůstane v závislosti na počasí několik dní ležet na louce, aby se usušila. Během této doby jsou řádky několikrát obráceny. Používají se hrábě nebo obracečka. Následně je seno shrnuto (do kupek) a odvezeno do seníku, při skladování sena pod širým nebem je ze sena (nebo i ze slámy) vytvořen stoh.

Bývalo zvykem, že mládenci dívku, která šla poprvé v novém roce na trávu, polévali vodou, prý aby nebyla lenivá.
Sena sečeného koncem května si hospodyně nesmírně vážili a dávaly je dobytku jako lék. Kdo sekal trávu o Svatodušní svátky, tomu by vypadalo tolik vlasů, kolik posekal stébel. Utrhl-li hospodář na svátek svatého Jana Křtitele (24.6.) tři hrsti trávy ze sousedovy zahrady nebo louky a poté vešel po kolena do vody a trávu hodil za sebe, přetáhl tím veškerý užitek sousedova domu a hospodářství k sobě.