tencosepta

Kdy začaly machinace, které ovlivňují dnešní svět?

Tj. třeba světový „pořádek“, Ukrajina, Americké války, slepost vlád vůči občanům atd. Co myslíte?

Nejlepší odpověď
led

V praveku, keď si človek začal uvedomovať dôležitosť vlastného územia.
Ak pozriete do histórie a porovnáte so súčasnosťou, odmysliac si modernú technológiu, tak vidíte že súčasné konflikty, ich vznik, zdôvodnenia i spôsob riešenia, sú porovnateľné s konfliktami v staroveku. Stačí len zameniť mená a názvoslovie.
Doplňuji:
ďalej v diskuzii:

Další odpovědi
fcoop

Války jsou staré jako lidstvo.Důvodů je nespočetně.
V podstatě jde o to,prosadit jakýmkoliv způsobem svoji vůli,cíle,moc.
Neválčí jen lidé,regulérní války vedou mezi sebou třeba mravenci,šimpan­zi......bude toho jistě víc.
Zdá se,že to souvisí s jedním ze zákl.instinktů – přirozeným výběrem.
Kdy začaly machinace? – možná,že vhodnější výraz by byl politikaření,po­litika.
„Politika“,nebo manipulace ostatními je ten samý příběh,jako válka.
Říká se – a věř tomu,že je to realita – říká se,že válka je jen pokračování politiky........jen jinými prostředky.

Quimby

Tak světový pořádek je tady víceméně od konce druhé světové války, pak po rozpadu SSSR.
Ukrajina je dlouhodobý problém východního území a ruské menšiny, které Kyjev vůbec nepomáhal. Ale novější zprávy si můžeš snadno dohledat, jen radši z více zdrojů.
Americké války- no tak oni jsou v tom dost aktivní, po 2.svět válce pak když začli podporovat Izrael, tak se zapojovali i do situací v okolí, Irák, Afghánistán…mezitím byla válka ve Vietnamu.
Slepost vlád vůči občanům- s tím nesouhlasím, spíš bych řekl, že je to dost naopak. Většina lidí nemá ponětí jak politika, ekonomika, zákony fungují, takže je pro ně dost jednoduché ty lidi odsoudit+ je to prostě nezajímá, oni by chtěli se nestarat, ale aby politici dělali všechno podle nich.
Až pro většinu lidí nebude politika jen zaškrtání pár jmen každejch pár let a zanadávání jak je to stejně k ničemu, že oni by to udělali tak a tak, ale přitom to neudělají vůbec, jen mluví. Tak se možná něco změní.

www

Částečně souhlasím s uživatelkou led, ale v pravěku člověk ovlivňoval světové dění jen minimálně, ne-li vůbec.
Dle mého názoru je prvopočátek se vznikem států (říší), kdy cíleně řízené společenství obyvatel (potažmo jejich vládců) začalo mít pocit, že mohou ovládnout zbytek světa ve svůj prospěch.

led

Pravek je chápaný ako historický vývoj, ktorý sa v rôznych oblastiach Zeme vyvíjal rôzne rýchlo. Nemôžme urobiť hrubú čiaru delenia vekov – vľavo pravek, vpravo starovek, ako sa to bežne robí… To len my, Európania, sme si rozdelenie historických etap zjednodušili a historický vývoj sme určovali podľa vývoja v Starom svete – Európe.
V skutočnosti keď u nás bol ešte pravek, na severe Afriky už vládli faraóni (ako predstavitelia starovekej civilizácie) so všetkými tymi machináciami, ktorými ovplyvňovali vtedajší známy svet, lovci ľudí pre stavbu egyptských pyramíd boli aj v našich končinách, kde v tej dobe vládlo rodové a nanajvýš kmeňové spoločenstvo.
.

led

Svetový poriadok starovekého Ríma, stredovekej Mongolskej ríše, či stredovekej Osmanskej ríše a svetový poriadok USA, Nemeckej ríše, Ruska,… nemá to nejakú spoločnú paralelu?