iceT

Kdy vzniklo, proč se uplatňovalo a kdy zaniklo

právo prvni noci?

Nejlepší odpověď
anonym

Ius primae noctis (lat. právo první noci) je údajné právo feudálního pána strávit svatební noc s nevěstou svého poddaného.
Toto právo se stalo proslulým díky Mozartově opeře Figarova svatba, avšak existuje jen málo historických důkazů, že by bylo skutečně vykonáváno, a jeho výskyt ve středověké Evropě byl v každém případě velmi sporadický.
Tvrzení, že ve feudalismu měl pán právo na první noc s dívkou existuje jedině v ústním podání; a z něho pak přešlo do literatury. Určitý základ ve věci to má: v té době měli poddaní stanovenou celou řadu řadou daní, poplatků a dávek (stejně jako dnešní občané) a jedna z nich byla vázána na povolení ke sňatku. To později nějaký osvícenec překroutil na lechtivou záležitost, že šlo o vyplacení se z první noci, kterou byla nevěsta před svatbou povinna strávit se svým nadřízeným – tzv. ius primae noctis.
Doplňuji:
Princ Charles má právo spát s velšskými pannami
Asi jen málokterá velšská nevěsta si uvědomuje, že princ Charles jako majitel země
má stále právo první noci. Pokud by měl následník britského trůnu trochu chuť

, může si bez jakýchkoli obav lehnout po boku každé velšské panny, která se ještě neprovdala.

Úsměvné.

Další odpovědi
Radak

Ius primae noctis (lat. právo první noci) je údajné právo feudálního pána strávit svatební noc s nevěstou svého poddaného.

Zdroj: http://monarchi­emistorepubli­ky.blog.cz/0910/pra­vo-prvni-noci-historicka-zajimavost-skodici-dnesnimu-pozitivnimu-vnimani-slechty