annas

Kdy vzniklo číslování bot?

Mluví se o celosvětovém jednotném číslování obuvi. Které uvádění velikostí vám nejlépe vyhovuje?

Nejlepší odpověď
vagra

Se značením velikosti bot přišel jako první v roce 1792 britský obchodník s obuví James Smith. Byl to dobrý nápad a rychle se ujal. V roce 1824 už platila jednotná míra. Bohužel, v několika variantách.
V Evropě nejpoužívanější systém je francouzský. Vychází z délkové jednotky „francouzský steh“, což jsou dvě třetiny centimetru, tedy asi 6,67 setin milimetru. Máte-li chodidlo dlouhé 270 milimetrů, nosíte dvaačtyřicítky.
Angličané vycházejí z jiné délkové jednotky. Z velikosti zrnka ječmene, což je asi jedna třetina palce, tedy zhruba 8,47 setin milimetru. Máte-li chodidlo dlouhé 270 milimetrů v Anglii, nosíte osmičky.
V 60. letech minulého století se Australané unavení zmatkem v číslování naštvali, a zavedli systém Mondopoint. Změříte si chodidlo a máte velikost boty. Je to prosté. Zřejmě proto se to neujalo.
Naštěstí se neujal ani systém, který chtěli zavést vietnamští dovozci bot. Zcela vážně žádali Evropskou unii, aby směli boty číslovat S, M nebo L.

Zdroj: zkráceno z-http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/207562235­300046/