Drap

Kdy vznikla podprsenka ?

Byla zde již řada podobných otázek i na kalhotky bikyny a podobně. Zdá se, že pravdivost všech zde uváděných odpovědí vzala za své po nedávném nálezu.
http://www.no­vinky.cz/koktej­l/273609-historie-spodniho-pradla-prepsana-v-rakousku-nasli-podprsenku-z-15-stoleti.html
Doplňuji:
I když zdroj neni nejvěrohodnější, tak teoreticky je to možné, a byli by jsme nuceni přepisovat dějiny oděvnictví. Nakone by to nebylo poprve , co se díky nějakému novému objevu musela opravit historie.

Nejlepší odpověď
iceT

Pry zhruba před sto lety,ale tomu objevu moc nevěřím,nejen proto,že je to na Novinkách.

http://www.li­veportal.cz/za­jimavosti/pod­prsenka-a-jeji-vznik/

Ze začátku podobné kousky šila i svým přítelkyním a roku 1914 svůj vynález nazvala Caresse Prosby (později Backless Brassiere) a nechala jej patentovat. Když prodala práva na výrobu podprsenek společnosti Warner Brothers, jejich popularita ještě více vzrostla a nosilo je čím dál tím větší procento žen. To znamenalo poslední sbohem a šáteček korzetům. Tehdejší podprsenky působily sice esteticky a lahodily oku, avšak prsa příliš nepodepíraly. Poválečným trendem sice byla ňadra lentilkových rozměrů, ale ženy tehdy nechtěly, aby jejich prsa vypadala jako dva máky na prkýnku.

Další odpovědi
anonym

Před chvílí jsem slyšel v rádiu, že našli z 15. stol.

anonym

Vždyť to není ani zdaleka poprvé, kdy se objevuje již dávno objevené, dokonce i zjevná dogmata byla díky církvi staletí udržována.
Dnes je nám to možná k smíchu, ovšem ve své době se za pravdu upalovalo (Slunce obíhající centrální Zemi, G. Bruno, Jan Hus a další tzv. „kacíři“, donedávný zákaz antikoncepce, lidové léčitelství prohlašované za čarodějnické spolčení s ďáblem apod.)
Spousta vědeckých objevů, s velkou slávou během 19. století, se dnes uvádí jen jako znovuobjevení – viz aztécké přesné astronomické propočty, fénická a egyptská kultura s definováním zákonů vysoké matematiky, čínské vynálezy před 3 tisíciletími, od papíru přes střelný prach a dodnes neobjasněným složením nerezavějícího sloupu v Indii a plno dalších.
(Problematiku koroze znali pravděpodobně již ve starém Egyptě, v Řecku – od Platona, v Římě – od Plinia a Viltruvia, i v Dillí, kde je dodnes zachován železný pilíř z 5. nebo 6. století. První dochované zmínky o korozi kovaných železných částí vodních staveb se objevily až v 15. století.)
Ostatně prádlo bylo církví považováno za nástroj ďáblův, takže ani nepřekvapí podivná souvislost s místem a časem nálezu, kdy právě v r. 1480 započaly první vlny čarodějnických procesů právě v dané oblasti východního Tyrolska.
Dalo by se tedy logicky předpokládat, že nějaká pokroková a nadčasová dáma, raději ukryje corpus delicti do temné chodby při přestavbě hradu, než by čelila tmářským církevním papalášům bez valné naděje na záchranu.
viz časově korespondující odkaz ve zdroji:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ca­rod%C4%9Bjnic­k%C3%A9_proce­sy

anonym

jak jsem napsal před 3 hod.

led

Podľa obrázku by to mohla byť aj pravda. Materiál, strih-