Lorrien

Kdy vznikla nebo se začala používat časová pásma?

Víte, kdy se zavedla? S poledníky, nebo byly nějaké pokusy dříve? Popř. kdy vznikly poledníky?
Děkuji za odpovědi :)

Nejlepší odpověď
annas

Počáteční myšlenka časových pásem souvisí s Velkou Británií, i když není přímo britská. První osobou, která přišla s návrhem celosvětových časových pásem, byl
italský matematik a filozof Quirico Filopanti. Jako první přišel s nápadem rozdělit zeměkouli na 24 stejných pásem, tzv. „podélných“ nebo také „délkových dní“. Jeden tento „délkový den“ měl mít šířku 15°. „První délkový den“ se měl nacházet v Itálii. S touto myšlenkou přišel roku 1858, kdy pobýval v Londýně jako exulant.

Podrobnosti najdete v práci Geografické rozložení časových pásem

http://geograp­hy.upol.cz/sou­bory/studium/bp/2010-geo/2010_Navra­til.pdf