Kdy vznikla cenzura?

Nejlepší odpověď
annas

Pohled do historie

Cenzura ve své podstatě existovala už dávno před tištěnými knihami. Například již ve starověkém Římě císař Augustus v roce 1 n.l. nechal spálit sbírky proroctví a za Diokleciána (3., 4. stol. n.l.) hořely křesťanské písemnosti.

Z hlediska české historie stojí za zmínku Marie Terezie, která v r. 1753 zřídila dvorní cenzurní komisi, jež sjednotila dosavadní univerzitní cenzuru. A to v době, kdy anglosaské země cenzuru ruší. Josef II. poté nejdříve nařizuje všeobecnou cenzuru pro noviny a kalendáře, ale už v roce 1787 cenzuru ruší. Po jeho smrti je však brzy opětovně zavedena (Leopoldem II.).

V roce 1848 byla tisková cenzura znovu zrušena (společně s poddanstvím), zůstala jen cenzura veřejných produkcí (upravená divadelním řádem z roku 1850). A v roce 1912 se přidala cenzura filmová. Ale stále existovala cenzura následná. Příkladem budiž Karel H. Borovský, který stanul u soudu kvůli svému dílu. Sice ho soud zprostil viny, ale hned nato byl bez soudního příkazu tiše deportován do Brixenu.

Pokračování v odkazu

http://mvek.net/11-obecne/zde-byla-cenzura-a-bude/

Závěr článku:
"A s cenzurou souvisí též zákon na ochranu osobnosti. Pochybuji, že by mnoho lidí chtělo, aby si třeba kdokoliv mohl natočit jejich chování poté, co byli značně opilí, či v jiné nedůstojné situaci, a pak jej šířil po internetu. Tady jistou dávku cenzury jistě uvítáme…

Podle mého názoru je tedy cenzura nedílnou součástí našich životů, pokud žijeme ve společnosti, a nikoliv na pustém ostrově… Ovšem naším cílem by mělo být cenzurování co nejvíce omezit na nezbytné minimum."

Doplňuji:
Upřesňuji obecné vyjádření k plvodu cenzury.
Šestý král Servius Tullius (578–535) v rámci ústavních reforem zavedl census, kdy král jako nejvyšší úředník měl právo a povinnost zjistit počet občanů a na základě jejich majetku jim vyměřit práva a povinnosti, zejména daňové. Kromě majetku se přihlíželo k občanské zachovalosti, takže dbali na veřejné mravy (regimen morum). Mohli udělit tyto tresty: vyloučení ze senátu (senatu movere), vyloučení z jezdeckého stavu (equum adimere) a vyloučení z kmene (tribu movere) k vřazení mezi prosté Římany (aerarii).

V roce 510 př. n. l. po vyhnání králů a založení republiky tento úřad přešel na konsuly. V roce 443 př. n. l. byl zřízen nový úřad (magistratus) 2 censorů. Příčinou byla snaha patriciů zabránit plebejům pořádat census. Nicméně již v roce 351 př. n. l. byl censorem zvolen plebejec a zákon z roku 339 př. n. l. dokonce stanovil, že aspoň jeden z censorů musí být plebejec. V roce 131 př. n. l. byli poprvé oba censoři plebejci.

http://iuridic­tum.pecina.cz/w/Cen­sura

Další odpovědi
anonym

Spíše by mělo být:kdy skončí cenzura,hlavně na těchto stránkách!

brillant

http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Cen­zúra_(kontrola_in­formácií)

anonym

Tak bych řekla, že cenzůra bude nejspíš stará, jako písmo samo. Od počátku se přece ukládalo písařům, kronikářům, později tiskařům knih, spisovatelům, básníkům a podobně, co mohou psát a vydávat a co naopak ne. Ať už to byli vládcové států, církevní hodnostáři, diktátoři na jakémkoliv působišti, vždy byl zájem, aby zapisovaná fakta byla objektivní, pokud šlo o dávnou minulost a poplatná době nedávné a současnému dění. Zřejmě nenajdeme vládce, který by byl natolik osvícený, že by stál o spravedlivé a objektivní hodnocení dějů dané doby. Tisk a kultura byly odedávna kontrolovány a hlídány mocnými. Nejen dějiny doby nedávno minulé, ale i ty podstatně starší se mohou „chlubit“ tím, že některá díla nebyla vydána proto, že by se vydavatel dostal do problémů s panstvem. Pokud s tím měl bohaté zkušenosti Paracelsus kolem roku 1500, tak se dá předpokládat, že to nebyly problémy nikterak nové.

nataliemayer

V Českých zemích se cenzura vyskytla chvíly před rokem 1918

anonym

Barbakan, tak si tu otázku zde polož.

anonym

Kdy skončí cenzura,hlavně na těchto stránkách?!

anonym

zkus to Dr.Axla, u zlatých nebo stříbrných. Já cenzurovat nemůžu

anonym

nevím, zeptej se admina