Kdy vytrhnout nosní mandli?

Moje tříletá dcera trpí neustálými rýmami, v noci chrupe a za rok
prodělala pět zánětů středního ucha.
Na ORL nám řekli, že je nutné vytrhnout nosní mandli. Nechce se mi, ale
asi do toho půjdem. Můžete mi
celou problematiku vysvětlit trochu obšírněji?

Nejlepší odpověď
lela-n

Zdravím!
Je pravdou, že zvětšená nosní mandle někdy nadělá velkou neplechu. Může ucpat přechod z nosu
do hltanu a nalehnout na Eustachovy trubice.
Příznaků zvětšení nosní mandle je vícero, ale mezi ty nejzákladnější patří dýchání ústy po většinu dne, rýma, chrápání v noci, problémy s řečí a v neposlední řadě časté zaněty
středního ucha.
Byla jsem na tomto zákroku se svou dcerkou, měla obdobné potíže jako vaše dítě, a pediatrička i doktor na orl tvrdili to samé – léčbou může být jediné – adenotomie neboli chirurgické odstranění nosní mandle. Pokud se mandle neodstraní, hrozí zhoršení sluchu, porucha dýchání a v těle je ponecháno ložisko infekce.
U každé nemocnice je trochu jiný postup, proto, rozhodnete li se pro tento zákrok, na ORL oddělení vás poučí, co vše je potřeba k operaci přinést, na oddělení příjmu se vás zeptají na důležité věci a popíšou vám průběh operace.
Z vlastní zkušenosti mohu odstranění mandle doporučit, má dcerka ji podstoupila loni v červenci a od té doby – ťuk, ťuk, ťuk – máme klid. Ani rýmy, ani věčné záněty.
V některých případech je také vhodné nechat dítě – v odstupu po operaci

  • přeočkovat proti pneumokokovi.

Přeji hodně zdaru!