doktr

Musí se volat policie k nehodě, když škoda nepřevyšuje 100 000 Kč?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Při škodě do 100 000kč stačí vyplnit formulář o nehodě.

Špatně zvolená anketa. Obě odpovědi jsou částečně správné, ale i chybné.
Kdy volat policii?

  1. Pokud je zranění-upozorňuji, že toto je riskantní, jelikož ne každý je lékař a třeba bouchanec do hlavy může skrývat jiné nebezpečí.
  2. Pokud je škoda vyšší jak 100.000,–Kč (a vy jste odborník na auta? poznáte skrytou vadu způsobenou nehodou?)
  3. vznikne-li škoda třetí osobě – tedy někomu jinému než vám a tomu druhému, tedy třem, tedy někomu jinému, třeba poškozená vozovka, naražený sloup osvětlení atd.

Takže pokud není zranění a způsobím škodu třetí osobě, musím volat policii.
Pokud není zranění a je škoda vyšší jak 100.000, musím volat policii.
Do 100.000 stačí vyplnit formulář, ale došlo-li ke škodě 3 osobě, byť jen za stovku, volá se policie a vyplňuje se formulář.
Pokud je škoda do 100.000 a je zranění, vyplňuje se formulář a volá se policie.
A další možnost: Škoda baj vočko 10.000, není škoda 3 osobě, není zranění, ale mám pocit, že druhý řidič je pod vlivem, volá se policie.

Další odpovědi
klumprt

Když není zranění,tak podle mě nemusí.

Anketa u takové otázky je nesmyslná. Jednak nejde ani tak o to, jestli si víc lidí myslí to nebo to, ale o to, co říká zákon. A jednak ty dvě možnosti jsou nicneříkající.

Problematiku řeší § 47 odst. 4,5 zákona o silničním provozu:

(4) Dojde-li při dopravní nehodě k usmrcení nebo zranění osoby nebo k hmotné škodě převyšující zřejmě na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí částku 100 000 Kč, jsou účastníci dopravní nehody povinni

  1. neprodleně ohlásit dopravní nehodu policistovi,
  2. zdržet se jednání, které by bylo na újmu řádného vyšetření dopravní nehody, zejména přemístění vozidel; musí-li se však situace vzniklá dopravní nehodou změnit, zejména je-li to nutné k vyproštění nebo ošetření zraněné osoby nebo k obnovení provozu na pozemních komunikacích, především provozu vozidel hromadné dopravy osob, vyznačit situaci a stopy,
  3. setrvat na místě dopravní nehody až do příchodu policisty nebo se na toto místo neprodleně vrátit po poskytnutí nebo přivolání pomoci nebo ohlášení dopravní nehody.

(5) Povinnost podle odstavce 4 platí i v případě, kdy při dopravní nehodě

  1. dojde ke hmotné škodě na majetku třetí osoby, s výjimkou škody na vozidle, jehož řidič má účast na dopravní nehodě nebo škody na věci přepravované v tomto vozidle,
  2. dojde k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace podle zákona o pozemních komunikacích, nebo
  3. účastníci dopravní nehody nemohou sami bez vynaložení nepřiměřeného úsilí zabezpečit obnovení plynulosti provozu na pozemních komunikacích.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/silnicni-provoz/cast1h2d3­.aspx

tony2412

Když není zranění,tak podle mě nemusí.

klumprt

Ještě doplním Raibek, jehož odpověď se zdá být správná, ale nechce se mi ji podrobně analyzovat:

Když je škoda by voko 10000, všichni zdrávi, třetí osoba taky neutrpěla a pod vlivem jsem já, tak já bych tedy policii rozhodně nevolal. 🙂

mosoj

Už vás chci vidět jak se nad formulářem bez policie dohadujete kdo je viník.
Volat vždy.

cukrar

Když se nedomluvíte, musíte volat policii.

klumprt

Když jde o nějaké škrábnutí, promáčklý plech, viník je bez diskuze jasný (i to se stává), tak to jde i bez formuláře, pomocí hotovosti, natož ještě policajta volat. Trávit někde dvě hodiny čekáním, až se to sepíše? Když má člověk kliku na rozumného člověka, tak jde všecko. A nemusíme si ani kazit bonusy.
Já bych to viděl takhle: Policii volat když je to povinné nebo když nejméně jeden účastník policii volat chce.