tomo200169

Kdy se používá které oxidační číslo?

Kdyz jsem napsala pri horeni siry, ze vznika SO3, je to spravne, nebo tam ma byt SO2? Vim totiz, ze sira ma oxidacni cislo VI a IV…

Nejlepší odpověď
quentos

Na počátku reakce má síra ox. č. nula (podobně jako všechny samostatné atomy reaktivních prvků). Na základě zákona o slučování atomů – atomy se slučují v nejmenších možných poměrech – mi pak vychází jedině SO2, pokud si to po těch letech ještě dobře pamatuju…

Další odpovědi
Kelt

Při hoření – oxidaci síry, vzniká SO2, oxid siřičitý. Je pravda, že existuje i SO3, oxid sírový. Reakce ale vyžaduje určité přesně definované podmínky a přítomnost katalyzátoru.