štamgast

Kdy se začaly vyrábět první televize s velkými úhlopříčkami?

Nejlepší odpověď
suaeda

Televize se velice dlouho vyráběly z CRT obrazovkou (katodová truboce). Tato technologie nebyla vhodná pro velké obrazovky.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/O­brazovka_CRT
U nás se začala prodávat televize zn. LOTOS s větší obrazovkou poprvé v r. 1961, která dokonce uměla příjímat více kanálů.
http://www.ol­dradio.cz/ts4211­.htm
Teprve nedávno se do televizí začaly montovat obrazovky LCD,
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Dis­plej_z_tekut%C3%BDch_­krystal%C5%AF
nebo plazmové obrazovky.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Plaz­mov%C3%A1_obra­zovka
Obě tyto technologie umožnily mnohonásobně zvětšit uhlopříčku obrazovky. Nová technologie LED je v podstatě obrazovka LCD podsvětlená pomocí LED diodami (klamavý název). Jsou i další technologie (např. OLED), které se v budoucnu budou montovat do televizí ve větším počtu.

Další odpovědi
mosoj

Konstrukční technologie CRT nepřála velkým úhlopříčkám. Ne že by se nedaly, ale pak to znamenalo autojeřáb na převoz TV.
Ani tranzistor tomu nepomohl , obrazovka byla stále CRT !!! Navíc tranzistorový jev byl objeven až po válce někdy kole roku 1947 !! Počet kanálů už s tím vůbec nesouvisí. TV měly karuselový volič kanálů 1 – 12 ( I-II pásmo). IV pásmo se začalo využívat až když začal vysílat II. program TV.
Pokud se chtěl větší obraz, využívaly se tzv. projekční TV s nevalným výsledným zobrazením.

Možnost začít vyrábět až opravdu velké obrazovky umožnil až objev LCD. První displej LCD, zdaleka ne TV obrazovka, byl představen V roce 1968 !!. V tomto jsem pamětníkem, neboť si pamatuji když, se psalo v Technické magazínu že byl objeven jev LCD. To bylo někdy na začátku šedesátých let.

arygnoc

fakticky od roku 1927 od vzniku tranzistorových televízorov.
každý ďalší model bol s >veľkou< obrazovkou.

Emefej

Nejprve definuj, co si představuješ pod pojmem velká úhlopříčka. Pro mě, jako pamětníka, byl první velkou úhlopříčkou historický televizor Tesla Athos, to bylo pokoukáníčko.

Lamalam

Arygnoc, víš kdy byl objeven tranzistor? V roce 1927 to určitě nebylo.