Hamon

Kdy se vlozit do konfliktu, ktery se me netyka?

Kdyz nosim pistoli, mam problem rozlisit, kdy se vlozit do konfliktu, ktery se me netyka. Pri slovnim napadani? Pri postuchovani, kdyz je jeden pasivni a evidentne o konflikt nestoji? Nebo az po prvnim uderu?
Pokud zrovna zbran nemam, neni to problem, zasahnu podle nalady, kdyz me to zacne obtezovat, a je mi jedno, jak se konflikt vyvine. Ale se zbrani se porad bojim toho, ze konflikt zbytecne vyeskaluju, az nakonec dojde na zbran. Coz je to, cemu bych se rad vyhnul po cely zivot, i kdyby slo o opravnene pouziti. Jak to vidite vy?
Omluvte, prosim, chybejici diakritiku, pisu z mobilu.
Doplňuji:
Opravdu bych byl rad, kdybyste neresili noseni zbrane, ktere mam vyresene – nosit ji budu stale, ale kdy zasahnout do konfliktu dvou cizich osob.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Já zbraně neodsuzuji, také ji vlastním, nenosím ji, jen na střelnici.
Ale do cizích konfliktů se nepletu NIKDY.
Nikdy nemůžeš znát podstatu a ten koho ty vnímáš jako oběť, může být ve své podstatě pachatel.
Vemsi kdyby, padesátikilová žena napadla stokilového muže, klidně u toho může ječet o pomoc a ty automaticky začneš bránit tu ženu. A potom přijde to „za dobrotu na žebrotu“.

Další odpovědi
arygnoc

zabiť môžete aj rukou, takže je to jedno.

je zaujímavé, že sa vyskytujete v prostredí, kde ku konfliktom dochádza.

na druhej strane, kto vám dal právo niekde zasahovať?
na to sú určené zložky – polícia, svoju povinnosť si splníte privolaním polície a pritom sa ani nevystavujete riziku vašej neprimeranej reakcie.

ak máte obavy z vašej neprimeranej reakcie, proste zbraň predajte, zbavte sa jej, alebo aspoň ju nenoste na verejnosti – a tobôž nie do konfliktného prostredia.

Ku použitiu formulácie >i kdyby slo o opravnene pouziti< nemám slov – také použitie neexistuje, nie sme v americkom filme, kde pre záchranu svojej dcéry zabijete 30 iných ľudí – aj tí sú totiž niekoho deti, rodičia, milenci/milen­ky atď.

briketka10

použila bych zbraň kdykoli to bude možné, ale ne,
kdyby měla zabít spíš nějaký paralyzér, která toho
násilníka zneškodní, abych nemusela jít do vězení,
ale jsem žena neschopna se bránit ani facce..
a vím, že policie nás stejně nechrání, tady, když nás
kolikrát napadnou cikáni ani nepřijedou..bojej se jich
asi víc než my..
uvažuju o koupi pouze nějakého toho pepřáku 😁

anonym

Upřímně – zbraň nenosím právě proto, abych nemusel – případně, toto, nebo podobné, dilema řešit. Navíc nemám (ťukyťuk na dřevo) – aspoň prozatím, problém vyskytnuvší se konflikty ´řešit´ i beze zbraně.
😉
Takže ti poradím jen to, abys ji nenosil také.
Doplňuji:
Aha – já myslel, že to píšu pochopitelně…
😉
Nejsi-li např. policajt ve službě, nezasahuj do konfliktu do té doby, dokud zbraň nevytáhne (nebo jinak tvrdě nezaútočí) někdo v konfliktu zainteresovaný.
Pokud zbraň vytáhneš při „pošťuchování“, riskuješ velký průšvih. A průšvih – ´tasením´, riskuješ i tehdy, když už nějaký ten „úder“ padnul.
Uvědom si, že (sebe)obrana musí být přiměřená útoku – a to vytažení kvéru ani při ´fackovačce´ rozhodně není.
___
Takže – chceš-li řešit konflikty, nenos zbraň. A nebo – máš-li zbraň, nemíchej se do konfliktu, dokud nejde opravdu ´o zdraví´ nebo život.
___
Nebo ještě jinak – pokud už zbraň vytáhneš, musíš být připraven ji použít – takže ji tahej až tehdy, až bude potřeba ji použít.

dudu

A je pravda, že velmi často si pistolku pořilzují jedinci, kteří trpí kompleexem malého pinďoura??

Star Light

Já bych se asi do toho konfliktu vmísil až po prvním úderu ale jestli že na vás bude útočník drzí a bude si na vás dovolovat NEVYTAHUJTE NA NĚJ ZBRAŇ mohly by vás potom obvinit za vyhrožování atd.Když vám dá pěsti dejte mu taky pěstí ale pistoli vytáhněte pouze když jí on vytáhne na vás.
Ale jak jsem nejspíš pochopil tak děláte u policie nebo u nějaké bezpečnostní služby či u nějaké bezpečnostní zásahové služby,to by jste se měl hlavně umět ubránit rukama doporučuji vám si zjistit třeba něco o MUSADU to by vám mohlo hodně pomoci.MUSADO je takové bojová technika kterou používají v Armádě po celém světě.

mosoj

Taj ji vytáhni a nejspíš zjistíš že nejsi sám. Takže schválně, kdo bude rychlejší.
Nech si udělat psychotesty. Jinak to opravdu za tebe řešit nehodlám.

Aknalb1

Vzpomenu pana Velíška. Proti noži, proti přesile, když je zjevně napaden někdo slabší, kdo nemá šanci se ubránit a je ohrožen na životě. Zvážit, zda se situace zbraní nezhorší a zda neohrozím i lidi kolem, kteří nejsou zainteresováni. Je to hodně těžké. Ale nejsem vysloveně proti použití zbraně. Protože je třeba nebýt lhostejný. Urgentně volat policii a požádat lidi o pomoc. Zbraň jen v nejnutnějším případě.

bolak

Vzhledem k tomu že je u nás použití braně dovoleno jen pro případ obrany, je vlastně nošení bouchačky evidentně znamením toho, že má dotyčná osoba strach, možná dokonce paranoidní, že mu někdo chce nebo bude chtít ublížit. A takový člověk by nosit zbraň snad ani neměl.

Ale jinak chápu že bouchačka za pasem dostatečně posílí sebevědomí, a člověk se pak cejtí, a má nutkání se hned zapojit do nějaké té šarvátky, i když se ho vůbec netýká. Já osobně bych v takovém případě nosil rovnou zbraně 2, jednu nabitou a druhou nenabitou, a kdybych si chtěl zastřílet, tak bych jen řekl: „hele, ty, mladej…zhruba za 10 vteřin vytáhnu bouchačku a napálim ti to do hlavy.....ale dám ti šanci…“ pak bych vytáhnul z opasku tu nenabitou zbraň a hodil ji před něj se slovy „braň se!“, a jakmile by na ji chmát, napálil bych do něj pár projektilů…potom by přijeli policajti a já bych jen řek: „mířil na mě zbraní, tak co sem moch dělat?!…“

Strange

Chovám se jako člověk. To že vytáhnu pistoli v autobusu a nechtěně někam střelím, jo, něco je v nepořádku. Kdo jsem? Policajt? Supluji něčí spravedlnost? Proč bych měl\a někoho bránit? Jsem občan\ka a chráním sebe. Nebo snad kdo má pistoli, tak začne chodit po ulicích a dívat se po šarvátkách? Pokud policie nestíhá, nebo nechce řešit spravedlnost, je to její problém. V té chvíli musí zareagovat ten, který je obyvatelem té které části města, a tím je občan. Hlavně nestřílet opilce, vždyť to je nesmysl. Vytahovat se na opilce a bezdomovce atd. Nebo kdo jde z hospody sám. Vždyť takové případy jsou, že je číšníci zkopou. Někdy obyčejný občan ztratí zábrany a někoho zastřelí. Ale to se dá vysvětlit tím, že jeho vzorem jsou političtí čunitelé.
Doplňuji:
Upozorňuji na http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mate-take-duverne-znamosti-na-webu

Hamon

zzzzz: nenarokuju si zastupovat soudce, jde o to vlozit se mezi dva lidi tak, aby nedoslo k nasili.

zzzzz

Jeden z těch dvou vytáhne nůž a násilí je na světě a ty si v něm zapletený.

zzzzz

Samozřejmě pokud by někdo ohrožoval na životě mě, nebo někoho z mé rodiny střílím okamžitě a přesně, i když jsem si vědoma, že bych za to byla potrestána.

Hamon

dudu: netusim, druhym do trenek nekoukam. Pokud te to zajima, budes se muset zamuyslet, kolik z tvych partneru zbran melo. Ale vzhledem k tomu, ze znam spoustu holek se zbranemi, bych o tom pochyboval.

Lamalam

Dudu – možná je to tvůj případ. já zbraň mám a malého pindíka si tím nekompenzuji, já totiž jako žena žádného nemám.

dudu

Pistoli nemám., manželka si nikdy nestěžovala. Za komunistů byli jedinci, kteří když v Moskvě pršelo chodili po Václaváku s otevřeným deštníkem. Dnes skupina zpychlých a nadutých individuí má po vzoru Amíků hned zbraní několik. Jsou stejně nebezpeční jako ti sedící za volanty velkých vozů a beroucí si často pravomoce, které nemají.

zzzzz

Jsou i lidé, kteří si to pořizují na zvýšení ega, ale těch je jen pár. Proti nim docela aktivně bojuje sdružení Lex. Problém je, že zkoušky by zvládla i cvičená opice. Já beru střelbu jako druh sportu, a opravdu to není jako relaxace špatné. Vypnu mozek a soustředím se jen na ten terč.

Strange

Jestli znášte spoustu holek se zbraněmi, to je fajn. Na to si dávám frťana a lépe čtu možnosti žen.

Strange

Jestli znášte spoustu holek se zbraněmi, to je fajn. Na to si dávám frťana a lépe čtu možnosti žen.

Hamon

mowla: k tomu doplneni – naprosto souhlasim s „Nebo ještě jinak“. A doplnil bych, ze v nasich podminkach se vetsina nosicich do takove situace nikdy nedostane, nastesti.
S tim zbytkem uz bych musel polemizovat, myslim, ze je povinnosti kazdeho zasahnout, kdo vidi nepravost a muze s tim neco udelat.
Ale diky za konstruktivni na­zor.

Hamon

Co nechapete na „az nakonec dojde na zbran“? Je tam NAKONEC, ne HNED.

Hamon

Star Light: nedělám ani pro jedny, ale jinak dík za první konstruktivní odpověď.

Hamon

Proč si všichni hned představujete, že zasáhnutím myslím vytáhnout zbraň a střílet? Zasáhnutí je přece už to, že někoho okřiknete, že ho vyprovodíte z autobusu, že se postavíte před napadeného.
Použití násilí je předposlední štace, poslední je použití letálních zbraní. Já si tohle dobře uvědomuju. Ale nejsem si jistý, že to chápete i vy…

zzzzz

To je od tebe sice šlechetné, ale náš právní systém, by tě za tvou pomoc klidně potrestal.

Hamon

Ano, vim o dvou lidech, kteri branili SVUJ majetek proti cizim lidem na svem pozemku a dnes jsou ve vezeni. A to je lepsi varianta.
Take jsou lide, kteri se druhych zastali a jsou dnes v invalidnim duchodu nebo na hrbitove.
Ale ja proste byl nejak vychovany a tim se dnes ridim.

zzzzz

Tak mi nevyhovuje ani vězení ani hřbitov, proto jsem psala nepletu se do cizích konfliktů – NIKDY. Ale zavolám policii, někde pěkně zalezlá, jsem holt padesátikilový strašpytel 🙂

Strange

Hamon, to je fakt zajímavá otázka. Já bych jim.. těm hajzlům. Neříkalo se snad někdy toto, že jim přeje tento humanistický systém?

Hamon

mowla: nosim zbran proto, ze nemuzu nosit policajta. A nasilnik nepocka se znasilnovanim, az si dojedu domu pro zbran a vratim se.

anonym

Docela by mne zajímalo, v jakém prostředí se pohybuješ.
Protože např. variantu, kdy by mi v busu otevřeně vyhrožovali dva opilci – a ´neodskákali´ si to, si neumím představit – a to nenosím zbraň (nehledě k tomu, že nevím, k čemu by mi v té chvíli byla).
😉
Ale OK, vedeme teorerickou diskusi.

Hamon

Bylo to na lince 135 prazske MHD. Autobus byl plny lidi. Je naprosto logicke, ze tam by zbran vytahl snad jen terorista.
Nadavky neboli, vyhruzky opilce nelze brat vazne, za minutu o nich nevi.
Dneska nejaky vagus zacal kopat do tasky a nadavat do buze*antů nekomu, kdo si balil cigarety a nechel dat jednu prave tomuto. Opet linka 135.
Sveho casu jsem se ucil jiste bojove umeni a davno jsem se naucil rozlisovat, co si muzu dovolit. Ale se zbrani je to proste vetsi odpovednost, vetsi riziko toho, ze se situace dostane nekam, kde nezbude nic jineho, nez zabit (aby byla obrana co platna, musi byt o kousek duraznejsi nez utok).
A je rozdil mit strach z eskalace zacinajiciho konfliktu (kde mam moznost vycouvat driv, nez dojde na nasili) a muset branit prepadeneho pred agresorem (ne vzdy jsou role zrejme, nekdy ano).

anonym

PID 135?
😉
No – shodou okolností se poměrně často (i večer či v noci) pohybuju poslední dobou na Chodově – pokud pominu partičku opilců (s travkou) u Růže, je naprosto klidný – resp. za uplynulé cca 3 – 4 roky jsem tam nepotkal ani pošťuchování (občasné opilé ´mládežníky´ z TopHotelu stačí – případně, oslovit).
Florenc – ještě před povodní 2002 jsem bydlel na Karlínském náměstí – a ani tam jsem nepotkal konflikt, na který bych nestačil neozbrojený – a to nejsem ´parní mlátička na pochodu´. Dneska (taky jsem tam dost často) je to vůči ´tehdy´ naprosto klidná čtvrť.
___
Ne, že bych před agresory uhýbal nebo dokonce prchal – jen mám prostě jiné zkušenosti, než ty.
___
Jen – na okraj – schopnost řešení konfliktů je, primárně, stavem mysli (podobně, jako sebeobrana), možná bys měl pouvažovat tímto směrem.
😉
Mimochodem – nepotkali jsme se při podobné debatě na jiné poradně? – tamta diskuse probíhala podobně.
😉

Hamon

Na jinou poradnu nechodim.
Budiz ti prano, at tento stav plati po cely tvuj zivot.

Strange

A co ty jako zastřelený? Zločinec (jako ty ) pak vypoví že; nějak se mě nezdál, no. Tvoje volba je jasná. Pryč s tebou grázle s pistolí. Hned volám policii ať tě najdou a vyšetří.

Hamon

Nějak nechápu tvé myšlenkové pochody. Máš to v hlavě vpořádku? Nebo snad máš problém chápat psaný text? nebo co máš za problém?

Hamon

arygnoc: dekuju, ale ptal jsem se na neco jineho.
Kde se pohybuji – od zacatku roku jsem byl v autobusu MHD dvakrat svedkem zacinajici sarvatky, podruhe dnes. Pri prvni jsem slusne(!) pozadal, at dva opilci prestanou s vyrazy, ktere se stydim opakovat, ze jsou v autobuse deti. Nato jsem se dockal vyhruzek, ze si pockaji, az vystoupim, ze mi rozbiji hlavu flaskou, ze me podrezou…

Proc zasahnout – proste proto, ze je to prirozene. Jestlize je nekdo napadeny, nepovazuju za splneni povinnosti zavolat policii.

A opravnene pouziti zbrane? Zakon jasne stanovi, kdy je to mozne. Nenosim zbran proto, ze si chci pripadat jako drsnak. Nosim ji proto, ze byt svedkem nasili (a ver tomu, ze se deje), radeji zadost, at toho utocnik necha, podporim natazenim zaveru zbrane nez holyma rukama. Nehlede napr. na utociciho psa atd.

arygnoc

nesúhlasím s vaším názorom, ale to je vaša vec – neberte to ako osobný útok na vás, nerád by som sa nechal zastreliť samaritánom s guľometom.

asi si neuvedomujete, že svet nespasíte, je taký aký je – hľadajte príčiny a tie riešte, nie následky, to je cesta k odstráneniu násilia.

násilím nič nevyriešite, i keď uznávam, že sú ľudia, ktorí pochopia, „že toto teda nie“ iba keď im niekto iný nakope zadok – ale to nie je riešenie.

súhlasím že násilie sa vyskytuje (i keď vo vašom prípade asi dosť často, keď ste si zaobstarali zbraň), ale reagovať naň sa musíte naučiť.

inak vám neostáva iné, iba veriť, že to podľa vás „oprávnené použitie zbrane“ uzná i súd, keď k tomu použitiu dôjde.

osobne:
násiliu sa vyhýbam, neznášam ho.
a zbraň je nástroj násilia a jej vlastnenie je vlastne také pokušenie páchať násilie, použiť ju.
na jednej strane sa vám násilie protiví a sám sa ho možno dopúšťate.

nie ste neomylný, i vy môžete v dobrej viere nesmierne a nevratne ublížiť, tak sa prestaňte hrať na boha, nemiešajte sa do konfliktov, ktorých príčinu ani aktérov nepoznáte.

záverom:
to je môj postoj, môj názor, nevnucujem vám ho.
nemám rád zbrane ani u tých dobrých.

nechválim vás, ale ani neodsudzujem (chcete byť ten dobrý), je to váš postoj, vaša metóda.

pamätajte, kto čím zachádza, tým i schádza, nesúďte, budete súdený.

Hamon

Mimochodem, opravdu je třeba řešit příčiny, ale ani následky by neměly zůstat nenapraveny. Za posledních pětasedmdesát let bylo na lidech spácháno tolik nepravosti… Příčiny jsme částečně odstranili (resp. druzí, sám na tom nemám zásluhu), ale pachuť zůstává – všechny křivdy nebyly napraveny.

Hamon

Zbraň je zbraň a dělá jen to, co dělá ten, kdo ji drží. Zbraň je stejná v ruce policajta i v ruce zločince.
To, že nemáš rád násilí, bohužel neznamená, že se násilí vyhne tobě. Předem se ti omlouvám, jestli se tě někdy zastanu ;)

arygnoc

Verím, že nebude treba.

Veľa šťastia a správnu voľbu.