bolak

Kdy se přestaly nosit klobouky?

A přišlo to ráz na ráz, a nebo s tím postupně přestávala jedna země za druhou?

Protože třeba v itálii ten dědula v noční košili klobouček pořád ještě nosí.

Nejlepší odpověď
annas

Co to vlastně bylo za den, kdy většina mužů v západním světě přestala nosit klobouky? Do té doby měli v létě na hlavách slamáky a v zimě plstěné klobouky. V Londýně se ulice jen hemžily tvrďáky a Paříž byla plná baretů. Pokrývky mužské hlavy navíc srozumitelně vypovídaly o společenském postavení svých nositelů. Francouzští, italští a španělští dělníci nosili čepice se štítkem nebo barety, ale muži, kteří v kancelářích přemisťovali papíry, měli na ulici na hlavě měkký klobouk nebo buřinku.

Jakmile do výtahu, kterým byli opatřeny moderní budovy, vstoupila známá či neznámá žena, všichni přítomní muži smekli. Totéž se odehrálo, když muž potkal známou ženu na ulici. Klobouk byl také na hlavě jen pod otevřeným nebem – v místnosti by okamžitě vzbudil pohoršení jako svědectví o špatném vychování. Pokud jde o vysoké cylindry, dnes je uvidíte jen v historických filmech o životě lepší společnosti a nanejvýš ještě na královských svatbách.

O kloboucích a jejich ústupu ze slávy se rozepsala dopisovatelka kanadského deníku National Post. V jeho článku jsme narazili na zajímavou teorii o tom, proč muži přestali nosit klobouky. Její autoři a stoupenci tvrdí, že se to stalo ve chvíli, kdy se v americké televizi objevil prostovlasý prezidentský kandidát John Kennedy. K jeho vítězství přispěl i přitažlivý zjev nezastíněný žádným kloboukem, a tak ho brzy odložil i zbytek mužů ve Spojených státech, Kanadě, Velké Británii i ve Francii. Pánské klobouky jako nezbytná součást oblečení jsou od té doby zřejmě nadlouho ty tam.

http://www.roz­hlas.cz/cro6/in­ternet/_zprava/972673
Doplňuji:
O tom, že se klobouky příliš nenosí, se dá najít hodně informací na netu.

V dnešní době už není moc obvyklé nošení klobouků, ale třeba se to někomu bude hodit.

Klobouky se nenosí jako dřív. Mimo slavnostní příležitosti se objevují především u starší generace, odchovanců 50. let. K dnešnímu životnímu stylu se nehodí. Snad jen letní klobouky, nebo se objevují u malých dětí. . Dnešní mladá generace je jediná, která klobouky nenosí.

Další odpovědi
anonym

Kloubouky už se nenosí???
😉
Já si nevšiml, takže klobouk nosím (byl-li by kulich na dané ´akci´ nevhodný) pořád…

anonym

Odkud jsi takovou informaci sebral? Klobouky nosím celý život a nejsem zdaleka sama.
Doplňuji:
S annasinou verzí, že mladá generace klobouky nenosí, nesouhlasím. Dcera je nosila už na gymplu a její spolužačky a kamarádky(i ty mladší) také nosí klobouky dodnes (jsou to mladé ženy od 20 do 35 let).
Takže lze otázku uzavřít takto: v dnešní době není nošení klobouků davovou módou ale spíše projevem dobrého vkusu.

anonym

Klobouky se nosí pořád. Já jich mám asi dvacet, co já vim, mám je na polici v chodbě. Oblečení bez pokrývky hlavy není celé, zrovna tak kalhoty bez opasku, na to se mi taky divně kouká.

Krakis

Nepřestali…

bolak

ocko: neznám nikoho z mojí generace, kdo by nosil klobouk, a myslím že kdybych si nějakej nasadil, tak by se mě asi lidi smáli :)) naopak když se podívám na nějakej film pro pamětníky, tak 99% lidí (tedy mužů) ho na hlavě má, takže podle mého se nosit přestaly, nebo bylas teď někdy venku?..

anonym

bolaku, můj bývalý šéf klobouky nosí celý život. Je mu dnes 45 let a představit si ho s jinou pokrývkou hlavy nedokážu. Vždy to byl elegán a ujišťuji Tě, že se mu nikdy nikdo nesmál.
Na podzim se v Železném Brodě na zastávku přihrnula skupina mladých lidí a klobouky měli s jedinou výjimkou všichni (bylo jich asi 7). Pozornosti neunikli, protože byli všichni oblečeni opravdu velmi elegantně.

anonym

bolák, klobouky se teď nosí víc, než kdy jindy, hlavně ve větších městech, kde lidi nemaj předsudky a je jim jedno „co řeknou lidi“, klobouk je ale celkem drahá záležitost, koukej, i muži samozřejmě…

https://www.go­ogle.cz/search?hl=cs&si­te=imghp&tbm=is­ch&source=hp&biw=1­024&bih=465&q=klo­bouky+modern%C3%AD+p%C3­%A1nsk%C3%A9&oq=k­lobouky+moder­n%C3%AD+p%C3%A1ns­k%C3%A9&gs_l=im­g.12...5595.21200­.0.23462.23.9­.0.14.14.0.200­.1312.0j8j1.9­.0....0...1ac­.1.32.img..11­.12.1174.wpYL­rtBdIm4

Sůwa

Některé je nosit nepřestaly :

http://screen­shot.cz/ATJ7W/ 🙂

gagaga

suwo, tak se to ( na me ) provalilo uz i tady ! :(

  • iv-

Sůwa

Na tebe néééééééééééééé 🙂