eleonnore

Kdy se používá spojka u auta?

Začínám s autoškolou a tak se chci trochu připravit. Vím, že hlavně při rozjezdu. Ale kdy dále? U řazení? Při zastavení na křižovatce/v ko­loně?
Moc děkuju :)

Nejlepší odpověď
klumprt

Spojka spojuje motor s koly. Když je pedál sešlápnutý, tak motor se odpojuje od kol. Motor od kol se musí odpojit v následujících situacích:

  1. Startování. Aby se dalo nastartovat, musí se motor roztočit. Je zřejmé, že se přitom nemůžou točit kola. Auto by tak muselo jet už při startování. Elektřina baterii však zpravidla nedokáže zároveň nastartovat motor a pohánět auto kupředu. Ovšem dá se startovat i na neutrál, bez spojky.
  2. Řazení. Každá rychlost představuje jiné ozubené kolečko. Jestli máš bicykl s více rychlostmi, tak je to podobné. Akorát v autě není řetěz, ale ozubené kolo, které zapadá do jiných ozubených kol. (Vím, že je to asi složitější, ale k tomuto vysvětlení by to mohlo stačit.) Když chceš přeřadit na jinou rychlost, musíš nejdřív to ozubené kolo vyndat, přesunout a napojit na jiné ozubené kolo. To vyndání a zandání se dělá právě spojkou.
  3. Zastavení. Když chceš zastavit a teprve pak vypnout motor, není jiné možnosti než odpojit motor od kol. A to se dělá spojkou.

Když chceš odpojit motor od kol na delší dobu, např. u železničního přejezdu, nebo na semaforu, vyplatí se řadit neutrál. Odpojíš motor od kol, auto vrčí a nikam nejede. Zatáhneš ruční brzdu a nohy si můžeš natáhnout na palubku.

Další odpovědi
cukrar

elennoro, spojka se používá hlavně při rozjezdu, řazení rychostí.
Ten kdo to umí, nebo při poruše, nemusí používat spojku

Klaproth

klumprt – s tím startováním to není jednoznačné. V manuálu k mému autu vyšlapování spojky při startu hrubě nedoporučují.

Dochy

Klumprt: „To vyndání a zandání se dělá právě spojkou.“ myslím, že tohle nemáš dobře. To zpřeházení koleček se děje řazením řadící pákou. Sešlápnutí spojky jen vyřadí spojení mezi motorem a kolama a tím omezí síly nutné pro synchronizaci v převodovce a tím umožní aby do sebe při řazení mohla zapadnou kolečka, která se ještě o zlomek vteřiny otáčela natolik různými rychlostmi, že při pokusu o zasunutí do sebe by došlo k mechanickému poškození.

Jinak bych řek, že to máš sepsaný docela slušně 😉

klumprt

OK, nepřu se 🙂 Jsem jen pouhý řidič.

cukrar

Klumprt,
zapomněl jsem že mezi motorem a kolem je ještě převodovka a diferenciál.