zjentek

Kdy se „potí“ okna? Co je toho příčinou?

Zajímaj mě všechny důvody, proč se různě rosí okna zvenčí i zevnitř, ale nejvíce konkrétně ten, kdy na pěti zbrusu nových plastových oknech uvnitř malé dřevostavby se na spodní části skla nad rámem vysráží asi 2–3cm kondenzovaný vody.

Nejlepší odpověď
briketka10

Špatné větrání sestra má nová plastová okna
a takový problém se srážením vody též, ale už
si koupila velkou digestoř trochu ji pomohla a
dostatečně větrá měla předtím v koupelně trochu
plísně ta je kvůli těm plastovým oknům nikdy ji
tam neměla.

Další odpovědi
klumprt

Je tam vlhký vzduch. Mělo by se častěji větrat. Mně to dělá například v koupelně, když zapomenu po sprchování vyvětrat. Pokud se to děje třeba v obýváku, tak je tam zřejmě nějaký zdroj vlhkosti. Např. nějaký čas po vymalování, nebo pára z vaření v kuchyňském koutě. Nebo se to sráží v ložnici, kde jde ze spících spousta vlhkosti, jak se potí a dýchají. Tak to je, pokud se okno potí na straně místnosti. To není vada oken, to je důkaz toho, že jsou dobře utěsněná.
Pokud se okno potí vevnitř, mezi skly, tak je tam nějaká výrobní vada. Tohle jsem úspěšně reklamoval.
Pokud se okno potí zvenku, tak to je v pořádku a nedá se s tím nic dělat. Děje se tak hlavně u trojskel, když to vnější sklo je nejstudenější – ochladí se víc než vnější sklo u dvojskla. Tím jak je studené, tak se na něm sráží vlhkost, co je v povětří. Hlavně po ránu, kdy je sklo vystydlé v noci a venku se vzduch pomalu ohřívá a odpařuje se např. ranní rosa.

fcoop

To je pomalu vědní obor.
http://www.sta­vebnictvi3000­.cz/clanky/ro­seni-oken-proc-vznika-a-jak-mu-predchazet/

Drap

Sráží se vlhkost ze vzduchu, díky rozdílným teplotám na jedné a druhé straně skla. Pokud se vysráží voda na nových plastových oknech vevnitř, tak okno je mizerné a špatně těsní. Pokud se vysráží na povrchu, lze předpokládat, že neni okno dobře utěsněné a vzniká tam tepelný most. Pokud se sráží vlhkost, bude unikat někde zřejmě i teplo.

mosoj

Žádná věda!
Okno se potí tehdy, když teplota jeho povrchu dosáhne rosného bodu vůči relativní vlhkosti uvnitř místnosti.
S teplotou okna nic neuděláš ( jedině výměna za okno s lepší izolací), takže je třeba snížit relativní vlhkost v místnosti. Venku také nezatopíš !

To lze čtyřmi způsoby. Zvýšením teploty uvnitř místnosti, větráním ( pokud je ovšem venku větší vlhkost – což nyní je – než uvnitř místnosti, nemá to na rosení vliv, spíš se to zhoršuje) , snížení vlhkosti vysoušečem ( chemickým, nebo elektrickým) nebo odsáváním par vznikajících při domácích činnostech, sušení prádla, praní , koupání , vaření, pobyt mnoho osob v jedné místnosti a pod.

Rosení vnějšího skla je také dané vnější vlhkostí a teplotou vnějšího skla. Vnější sklo nebude chladnější než vnější prostředí, nicméně je známé, že na lesklých předmětech se vodní páry sráží snáze. V takovém případě určitě dochází i ke srážení vodních par ve vzduchu ( mlha a pod). Tento jev ovšem bydlení nevadí.

Je ještě jeden stav kdy se orosí okno zvenku.
Okno je na sever a je po ránu prochladlé z noci. Vyjde sluníčko a zahřeje okolní vzduch, nikoli však okno. V tuto chvíli je okno chladnější než okolní vzduch a může se na něm srážet vodní pára.

anonym

vlhkost v místnosti a chladněji z venku. vlhkost se sráží na okně. teď v zimě je to krásně vidět v ložnici. ráno spodek okna orosený z dýchání. pokud by nebyl radiátor pod oknem vypnutý a parapet nepřekážel, tak teplý vzduch okno nenechá orosit. markantní to bývá např. u špatně nainstalovaných střešních oknech, kdy není spodní ostění správně kolmo k podlaze, aby cirkulace proudila kolem okna a pak se okno potí, rám a ostění plesnivý.

cukrar

zjnetek, pokud se ptáte obecně, tak sděluji že"
povrchová teplota okna je pod hranicí rosného bodu. Tolik fyzika. Proč tomu je u Vás, lze jen tipovat.
Zkusím první typ, že máte nejhorší vyráběná okna, dvojsklo a dvě těsnění?

Honzin8

My jsme teda na tento problém volali servisáka. Bylo to tím, že okna byla špatně seřízena. JInak bych se chtěla zeptat, jak čistíte okna, aby byla opravdu čistá a bez šmouh?

Vercule

Přiznám se, že já čistění oken moc neprožívám, naopak. Docela to oddaluju, co se dá. Ale umýt se musí. Od Oravy jsem si koupila čistič oken a musím říct, že je to pomocník. Fakt mi to čistění usnadní.

TominkaFuky

Tak ona obecně ta Orava má skvělou nabídku produktů. Jsou to pomocníci. Cokoli mám od nich doma mi jen usnadňuje práci :)

Cizecek.M

Jo, to je pravda a kdo ne… Já, než jsem měla toho pomocníka od Oravy, tak jsem okna myla opravdu jen při nejvyšší nutnosti :D

Derrynka

:D jooo, to máme stejně :D :D :D Já jsem kolikrát už ani dobře neviděla. Ale jako bohužel, okna jsou moje prokletí. Fakt mě to nebaví. Nebo spíš nebavilo. S tou Oravou je super, mnohem snazší :)

Derrynka

Heeej, taky jsem si ho koupila. Teď před vánoci, když jsem viděla naše okna a omdlela jsem z toho, že to budu muset čistit :D Je vynikající, můj nejlepší pomocník. Mám ho i na zrcadla.

Cizecek.M

Taky jsem si ho koupila před vánoci a musím teda říct, že jsem ráda, že jsem do něj investovala. Je to skvělý pomocník.

KaraskovaAl

Takže ty ten sonický čistič pleti od Oravy máš? A jak jsi s ním spokojená? A jaká je po něm pleť? A jak často ho používáš? Já vím, že je to hodně otázek, ale pro mě docela zásadních :D Díky moc.

KaraskovaAl

:D dobrý, já jsem na omdlení stále, protože na okna jsem zatím jsem nešáhla. Ale koupím si ten čistič :) Díky za tip :)

Cizecek.M

Ahoj, kde jsi ho koupila? Na shopu Orava nebo v kamenné prodejně?

Derrynka

Já, když něco kupuju od Oravy, tak nakupuju jen na jejich webu. Tam mají jejich kompletní nabídku a super ceny.

Honzin8

Já, co si od Oravy kupuju, tak vybírám na jejich webu. Ten je mi milejší. Je tam vše na jednom místě a dá se tam vše pohodlně objednat.

Cizecek.M

Aha, jasný, to je pravda… I když Oravu mají v kdejakém elektru. Jsou ceny na netu třeba jiný?

Dochy

Mosoji, opět jedna drobnost k Tvému příspěvku:
„To lze čtyřmi způsoby. Zvýšením teploty uvnitř místnosti, větráním ( pokud je ovšem venku větší vlhkost – což nyní je – než uvnitř místnosti, nemá to na rosení vliv, spíš se to zhoršuje)“
Vzhledem k tomu, že venku jsou teploty kolem 5 C a v domácnosti udržuješ teploty kolem 20 C, větrání smysl má. Ze vzduchu se 100% vlhkostí a 5 C se zahřátím na 20 C stane vzduch s vlhkostí cca 30% – což je hodně suchý vzduch. (Přesné číslo nevím, teď jsem nenašel podrobné tabulky, někde mezi 20 a 40% to bude určitě)

mosoj

Tabulky nehledej, já si to klidně vypočtu. Já také nepíši, že to je vždy !!!!

mosoj

Pojem relativní vlhkost jsem zde mnohokrát zdůrazňoval.

Dochy

však já neříkám, že píšeš „vždy“ ani ti nepomlouvám „relativní vlhkost“. Reaguju jen na tu část, kde píšeš, že při současném počasí se větrat ani nevyplatí…