annas

Kdy se poprvé začala péct vánočka jako symbol Vánoc? Proč má devět pramenů? Co symbolizují?

Nejlepší odpověď
rynek878

Oproti tomu historie vánoček spadá až na počátek 14. století. A možná ještě dál. Byly nazývané „štědrovkami“, „caltami“, „houskami“, „pleténkami“, „děťátky“ a podobně.

link:

Zdroj: http://ona.id­nes.cz/uplette-si-letos-vytecnou-vanocku-podle-mistru-cukraru-p2q-/recepty.aspx?c=A101214­_153415_vlasy_job

Další odpovědi
panenka

Vánočka má dlouhou historii a udržela se v oblibě až do dnešní doby. První zmínka o vánočce je z 16. století a za dlouhá léta prošla drobnými proměnami. V minulosti byla pojmenována jako húska nebo calta a někde se v Čechách dodnes setkáváme s nejrůznějšími pojmenováními – pletenice, pletanka, štědrovice, štědrovečernice, štricka, štrucla, žemle, ceplík. Dříve vánočku mohli péct pouze cechovní řemeslníci – pekaři. Od 18. století si je začali lidé péct doma sami. První z doma upečených vánoček měl dostat hospodář, aby se mu urodilo hojně obilí. Velká vánočka se na závěr štědrovečerní večeře rozkrájela. Někde z ní o Štědrém večeru dávali po krajíčku dobytku, aby byl zdravý a neškodily mu zlé síly

Zdroj: http://www.kur­zy.cz/vanoce/va­nocka.htm

hanulka11

Křížové pletení vánočky má ochránit před zlými vlivy. Vánočka se tradičně plete z devíti pramenů. Základnu, první patro, tvoří čtyři prameny, které symbolizují slunce, vodu, zemi a vzduch. Prostřední, druhé patro, tvoří tři prameny představující rozum, vůli a cit. Třetí patro, tvoří dva prameny, které spojují vědění a lásku

http://clanky­.vareni.cz/va­nocka-pecivo-nasich-babicek/