annas

Kdy se poprvé objevily jesličky a kdy se rozšířily na betlémy? Z jakého materiálu se postavičky vyráběly?

Znáte některý slavný betlém? Jaké postavy se objevují v současných betlémech?

Nejlepší odpověď
rynek878

Jesličky svatého Františka z Assisi
Pro vznik tradice jesliček – betlému – měla význam událost, která se stala v roce 1223. Tehdy pozval italský šlechtic Giovanni di Velita Františka z Assisi, aby strávil Vánoce na jeho panství.[1] Budoucí světec si prý přál vidět, jak právě narozený Ježíšek leží v nuzném chlévě na seně v jesličkách, a rozhodl se, že tento výjev zobrazí. Vybral si pro ni jeskyni na vrcholu skalnatého kopce u vesničky Greccio, kterou upravil jako kapli a uspořádal v ní výjev narození Páně. Sem pozval v noci 24. prosince vesničany z širého okolí. Když nastala půlnoc, rozezněly se všude zvony a kopec se míhal mnoha světly, jak si příchozí svítili na cestu pochodněmi. Když vystoupali k jeskyni, uviděli jesličky, oslíka a telátko. Při nich sloužil kněz mši a František četl úryvky z Lukášova evangelia, které jediné vypráví podrobněji o Kristově narození.

kunk:
Doplňuji:
žádný kunk,ale link,psal psal jsem to po tmě

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Jes­li%C4%8Dky

Další odpovědi
panenka

Tradici betlémů údajně založil svatý František z Assisi. O půlnoci Štědrého dne roku 1223 nechal sloužit mši v jeskyni, v níž inscenoval výjev z Betléma podle tradovaných popisů – postavil jesle se senem, přivedl osla a volka. Obyvatelům italského Greccia se scéna tak zalíbila, že ji začali opakovat.

Rovněž z Itálie pochází pak zrození betlémů s figurami – původně v téměř životní velikosti. Na konci 13. století byla poprvé vystavena scéna klanění Tří králů, postupně následovaly další.

Výjevy byly dlouho situovány do jeskyně, později se začaly objevovat chlévy i jiná místa, časem velmi absurdní, stejně jako postavy, které scénu zaplňují. V lidové tvořivosti se kolem jesliček shromažďují nejrůznější řemeslníci či zvířata, chasníci v českých a moravských krojích, jedním ze Tří králů se stal Jiří z Poděbrad, Ježíška vítal Kecal z Prodané nevěsty i skauti… Mně v paměti uvízl například Méďa Pusík ze stejnojmenného časopisu mých dětí coby Spasitel.

Za předchůdce betlémů jsou považovány jesličkové skříně a oltáře. První betlém ve střední Evropě byl kolem roku 1560 vystaven v Praze, odkud se šířila inspirace do dalších měst. Působivé výjevy budovali jezuité, kteří také šířili tradici nejen u nás, ale i v místech svých misií.

Časem se betlémy staly oblíbeným dárkem mezi šlechtou, která jimi měřila své bohatství. Figury byly oblékány do nákladných rób a Tři králové se blýskali drahými kameny. Italská vévodkyně v 16. století vlastnila betlém o 116 figurkách, které musely být ukládány do dvou truhel.

vagra

Betlém neboli jesličky
V mnoha domácnostech dodnes patří k Vánocům neodmyslitelně také betlém. Většinou se dědí z generace na generaci. Zvyk stavět betlémy patřil kdysi k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Betlém byl symbolem Vánoc, ale v 19. století byl postupně vytlačován vánočním stromkem, který se nakonec stal jejich novým symbolem. V roce 1223 postavil v italské Umbrii jáhen Giovanni Bernardone, později známý jako světec pod jménem František z Assisi, první jesličky. V poustevně v horské jeskyni postavil žlab, založil ho krmivem a přivedl k němu živého oslíka a vola. U jeslí pak jako u oltáře v noci sloužil štědrovečerní mši – první „půlnoční“.

První český betlém představili veřejnosti jezuité v roce 1560 v kostele sv. Klimenta ´v Praze u Karlova mostu. Byl první nejen v Čechách, ale i v celé střední Evropě. Neví se, jak přesně vypadal, ale podle dochovaných záznamů měl velký úspěch. Předpokládá se, že byl napodobeninou betlémské jeskyně s jesličkami, kde se Ježíšek narodil. Podle tohoto vzoru se jesličky začaly šířit do dalších kostelů a klášterů. Ke konci 18. století, v době osvícenství, jesličky opustily kostely a ujaly se na vesnicích i ve městech mezi prostým lidem
Základní figurky jsou Ježíšek v jeslích, Marie a Josef, oslík a vůl, pastýři se stády oveček a postavy tří králů – mudrců z Východu. Betlémy bývají u nás zasazovány do krajiny podle místa vzniku.
Ten, u nás nejznámější,je ve Třebechovicích.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:u5E­YcR9BW4EJ:pele-mele.blog.cz/ru­brika/vanoce+Z+%C4%8De­ho+se+vyr%C3%A1b%C4%9Bly­+prvn%C3%AD+be­tl%C3%A9my&cd=13&hl=cs&c­t=clnk&gl=cz

hanulka11

Já znám slavný Třebechovický betlém
jinak figurky se dříve dělaly i z chlebového těsta , dřevěné, papírové
Doplňuji:
vidíš na můj jsem zapomněla-ten ale nevydrží

anonym

První překvapivě jedlý betlém se objevil na Odpovědích u Hanulky. Místo slámy kysané zelí a příbytek s figurkami oplývají vepřovým;
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/tesite-se-na-vanocni-betlem

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/tesite-se-na-vanocni-betlem

hanulka11

kdo má chuť se zajet podívat na sbírku betlémů zde je odkaz na otvírací dobu
http://www.be­tlem.cz/cs/mu­zeum/oteviraci-doba-vstupne/

annas

Hanulko, taky mě to láká. Slyšela jsem o tom v rádiu. Výstava trvá i v lednu. U nás na Šumpersku je betlém v Lošticích. Ukazuje křesťanské figurky i skutečné osoby.
http://www.ces­kenoviny.cz/vi­deo/detail.php?id=1609­87