Avatar uživatele
zjentek

Kdy se píše „v“ a kdy „ve“?

tak třeba: v(ve)kterou roční dobu… anebo v(ve)které roční době? Anebo je to jedno?
Rád bych položil otázku, ale bohužel nevím, jak ji formulovat… na rozdíl od všech mých ostatních otázek.

Matesaxu šetři si ty odkazy pro sebe- včera ses ptal, jak navrtat břízu na mízu a je toho plnej internet.
Navíc, jakmile začnu číst ty moudrý češtinářský weby, na který mě odeslal google, tak po třech čtyrech větách narazím na slova typu „úzus“ atd. a jsem v pasti ..to bych se pak ugúgloval. Tak se raděj zeptám tady a mám klid.
MOh´s poradit, češky ti to jde obstojně ..běž loknout mízy, zjevně ti došla.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, fcoop, redy, briketka10 před 3087 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Pokud následující slovo

  1. začíná samohláskou píšeme v – v Olomouci, v Ostravě
  2. začíná stejnou souhlásku – pak užiíváme ve – ve vodě, ve voze
  3. je na začátku jen jedna souhláska – v Zimě x jsou na začátku slova dvě a víc souhlásek = ve ŠKole x ve SKLadišti
  4. na začátku je podobná hláska jako v – ve Francii, ve filharmonii

atd.

Jinak obecně se dá říct, že „předložky stojící před slovem, které začíná jinou souhláskou, se někdy vokalizují, jindy ne. Záleží tu především na složitosti (resp. vyslovitelnosti) souhláskové skupiny na začátku slova.“

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=770
--

Váš dotaz – správně by mělo být ve KTeré – po předložce je slovo, které začíná dvěma souhláskami. (upřesňuji odpověď Hans51).

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Hans51

Ve Vámi uvedeném příkladu na tom tolik nezáleží. Jde o to, aby se dané spojení čtenáři textu lépe vyslovovalo.

Jiné řešení by mělo např. spojení „ve velkém městě“, protože „v velkém městě“ je hůře vyslovitelné a tudíž méně obvyklé.

Upravil/a: Hans51

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
klumprt

Tam, kde se to tak říká. Myslím, že to pro rodilého mluvčího nemůže být žádný velký problém a složitější pravidla nepotřebuje.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ReHu

Podle výslovnosti.
Např. v vlaku se špatně vyslovuje, takže logicky ve vlaku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Ach ten Google…

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=770

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Emefej

Ta pravidla podle annas mají několik výjimek. Je třeba postupovat podle citu, např. narodil jsem se v Praze, nikoliv ve Praze. Nyní jsem úplně v prd…, nikoliv ve prd…

před 3087 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad Emefej
Je to tak. V tomto směru nejsou pravidla docela striktní, záleží na výslovnosti.

Když si rozkliknete odkaz, jsou další možnosti, všechny jsem je nepsala.

Třeba zmiňovaná Praha – 2 souhlásky = ve Praze, ale platí omezení pro r, takže v Praze atd. I to české zvučné podst. jméno je na tom stejně .:-))

před 3087 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ReHu

Matesax, to píšeš ty???
Který se ptáš na běžně googlené info?

před 3087 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
JájsemRaibek

Tak to jsem trochu nepochopil nebo jsem úplně blbej :D
jsou na začátku slova dvě a víc souhlásek = ve ŠKole x ve SKLadišti – tolik znení annas
a hned pod to napíše:
Váš dotaz – správně by mělo být v KTeré – po předložce je slovo, které začíná dvěma souhláskami.
A teď babo raď. Ehmm, tím babo nemyslím annas, ale se to tak říká :D

před 3087 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Funna

myslím, že na to stačí jít citem…vekteré se říká lépe než vkteré (dohromady je to napsáno úmyslně)..nebo vškole bys přece nikdy neřekl..nebo snad ano? .-)

před 3087 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Máte pravdu, opavím, rychleji jsem psala, než myslela. Díky. 🙂

před 3087 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek