wenda

Kdy se píše mně/mě?

Vůbec si nemůžu zapamatovat to pravidlo. Neznáte někdo nějakou mnemotechnickou pomůcku?

Nejlepší odpověď
quentos

já si to vždycky pamatoval tak, že se to střídá,začíná to menším číslem a tím pádem kratším tvarem ;{)= tj. 2. pád mě, 3. pád dlouhej – mně, 4. pád zase krátkej a 6. pád zas dlouhej ;{)=

Další odpovědi
annas

Připomínka Janulce.
Češtinář by měl správně napsat slovesa mohu-li, řeknu-li.
Doplňuji:
Jinak pomůcka – mně – tobě, mě – tě, případně mi – ti. Starší tvar mne – tebe.

Janulka

Já si myslím, že jsem poměrně dobrý češtinář (živím se tím), ale podle pádů jsem si to neříkala nikdy – moje pomůcka byla a je tato: mohu li si říct „tobě“, píše se tam „mně“, řeknu li si „tě“, píše se mě. Skvěle to funguje!

Retko

Ja to resil podobne jako quentos.
2.pad – cislo 2 – takze mě, protoze ma 2 pismena. 3.pad – mně.

Avsak si musis v rychlosti vybavovat vyznam padu. My jsme to omilali tolikrat, ze na to nezapomenu ani s alzhaimrem :)

Jahoda

Já si pomáhám jinou metodou. Je to jméno Jirka.
Např. Musíte se bavit o mně?- musíte se bavit o Jirkovy-3 slabiky, tři písmena-MNĚ
Cesta vedle mě.-vedle Jirky-2 slabiky, dvě písmena-MĚ
doufám, že vám to alespoň částečně pomohlo.

anetadela1

Já mě a mně neřeším. Pokaždý napíšu mě. Myslím si, že větší hrubka je záměna měkkého i a tvrdého y. Rozčiluje mě, když někdo nedodržuje pravopis a píše na veřejný stránky, např. i sem.

Milda 123456

Dobrý den, na tuto otázku je jednoduchý recept: Ve 3 a 6 pádě se píše mně, v ostatním případě mě. Přeji hodně úspěchů.