annas

Kdy se objevila tzv. „sicherheitska“?

Český název určitě znáte …

Nejlepší odpověď
hanulka11

Na amerických stránkách bývá často uváděn jako vynálezce spínacího špendlíku Američan Walter Hunt z New Yorku. Co věděl Walter o lidské civilizaci není známo, na druhé straně je i z takovýchto stránek zřejmé, že někteří Američané považují za začátek lidstva založení Spojených Států.

Spony na spínání oděvů – jak je mnohým známo – používali už staří Řekové a později i Římané. Bývaly krásně zdobené a kromě své prvotní funkce byly i ozdobou, podobně jako dnešní brože.

A jako to bylo s Walterem Huntem?

Je pravdou, že Walter neměl problémy se zajímavými nápady. Vymyslel např. zařízení na spřádání lnu, požární gong a lesní pilu. Jeho vynálezy sice pracovaly, ale Walter nebyl schopen zajistit si z nich finanční prospěch. Až do jednoho dne roku 1849. Seděl doma u stolu a přemýšlel, jak by splatil příteli dluh 15 dolarů. Přítel, kterému peníze dlužil, mu dal mosazný drát a řekl mu, že když něco rozumného z něho udělá, že mu zaplatí 400 dolarů. Po 3 hodinách práce vytvořil Walter spínací špendlík. Ze 400 dolarů zaplatil dluh a vydělal prvních 385 dolarů

My ovšem víme, že Walter spínací špendlík nevymyslel. Jeho přínos a to nové bylo to, že k jeho výrobě použil převážně drát a především to, že stočením drátu vytvořil pružinu uzavírající špendlík a že nebezpečnou špičatou část zakryl (proto se spínací špendlík v anglickém originále nazývá “bezpečnostní špendlík”).

Tento jednoduchý tvar umožnil jednoduchou výrobu a proto velké rozšíření špendlíku. Bystrým a chytrým tvůrcům lisařských nástrojů – ne kterých se špendlíky vyráběly – se poměrně brzy podařilo celou výrobu převést na stroje, bez zásahu lidské ruky. Špendlíky tak byly vyráběny zcela automaticky a dávno před tím, než spatřila světlo světa mikroelektronika a počítače, s nimiž bývá často automatizace chybně spojována.

Zdroj: http://www.qu­ido.cz/objevy/spi­naci.htm

Další odpovědi
anonym

Zaviraci spendlik ? 🙂 Ale nevim kdy se objevila … ja ji nedavno hledala – kvuli gume u teplaku a nemohla jsem ji objevit ani u nas doma. 🙂 -iv-

vagra

Před tím, než existoval zip, knoflíky nebo jiný druh zapínání, spínali si naši předkové oděvy velkými jehlicemi. Brilantní řešení tohoto problému našli asi tak před 4000 let na ostrově Kréta. Jejich vynález vypadal jako velký zavírací špendlík na spínání plášťů.
Teprve Walter Hunt přišel v roce 1849 s moderním zavíracím špendlíkem. Hunt vynalezl mnoho přístrojů, které obvykle patentoval. Jelikož patentní licence musela obsahovat i kresby, Hunt zůstával dlužen svému kreslíři. Dohodl se s ním, že vyrovná svůj dluh tak, že mu dá práva na to, co vytvoří z kousku starého drátu. Vyrobil zavírací špendlík. Byl to tak skvělý vynález, že za něj Huntovi pan Richardson, tak se kreslíř jmenoval, nakonec ještě zaplatil čtyři sta liber. Hunt měl radost, přesto ale prodal svůj vynález moc levně.

Zdroj: zkráceno z-http://babca.blog­.cz/rubrika/vi­te-ze/5