Larissa

Kdy se dává v němčin tut a kdy tun?

Augen tun mir weh.
Augen tun ihr weh.
Mein Bein tut mir weh.

Vypozorovalajsem dobře, že to souvisí s množným čísleme toho, co mě bolí, a ne a osobou?
Doplňuji:
Kinder, was tut euch weh? (je to správně?)

Nejlepší odpověď
quentos

tun je infinitiv a zároveň tvar pro 1. a 3. os. mn. č. (oči jsou 3. os. mn. č. – ony), tut je 3. osoba jednotného čísla (takže ano, otázka v doplnění je správně – co /tedy „ono“/ vás bolí?)
Doplňuji:
ano, souvisí to s tím, CO bolí, protože to je v dané větě podmětem.

Další odpovědi
anonym

Např. Když bolí NOHA tak je tut a když NOHY tak je tun… Takže ano, je to podle množného čísla… :)

Mn. č. : tun mir weh
Jedn. č : tut mir weh

ivzez

Tvůj předpoklad i doplnění (poslední věta) je správně.

Nauč se časovat nepravidelné sloveso tun
(nepoužívá se pouze v souvislosti s bolestí)
a bude ti to jasné (shoda podmětu s přísudkem).