mosoj

Kdy půjdou o pět minut ..........?

Jeden z doby kdy ještě mechanické hodinky měnily chod podle denní teploty.

Ve dne se hodinky předejdou o půl minuty, kdežto za noc se o třetinu minuty zpozdí.
Ráno 1. května ukazovaly hodinky správný čas.
Kterého dne půjdou o pět minut napřed?
Doplňuji:
Otázka byla označena jako zajímavá a tak jsem do diskuse dal řešení.

Nejlepší odpověď
kropitko

mosoj,vy to víte,že jsem na tohle úplně pitomá,ale není to 20 května????

Rynek bude mít pravdu…třetina minuty,už vím,kde jsem asi udělala chybu?!

Další odpovědi
rynek878

já si myslím,že jim to bude trvat 30dní !!!!!!

tzn.30.května-nebo 31.května?

Greneia

Já v tom teda matematiku nevidím :)) ale zajímavé a odpovídám, že o pět minut napřed půjdou v ten den, který chceme, aby o pět minut napřed šly. Hodinky si tedy v daný okamžik posuneme o pět minut před aktuální čas. :)))

člověk

…záleží na teplotě vašeho těla a délky nošení v povětrnostních podmínkách…
jinak vzore H/X x 0,20 a to všechno na en-tou

mosoj

Řešení: Je ryze matematické.

O kolik se hodiny za den předejdou je snadné spočítat. Půl minuty je 30 sec a jedna třetina je 20 sec. 30 – 20 = 10 sec.
Za den se tedy hodinky předejdou o 10 sec.

Protože pět minut je 300 sec zdálo by se že za třicet dní půjdou hodinky o 5 min napřed. Ale není to pravda !!

Hodinky půjdou napřed o pět minut již 28. května po ranním zrychlení.
Zkouška: 27dní x 10 sec = 270 sec T. j. 4min a 30 sec. Těch 30 sec se předejdou ten 28. den přes den a večer 28. května půjdou o 5 min. napřed.

To noční zpoždění o 20 sec. 28. den nám ušetří ty dva dny proti původní úvaze.

kropitko

No já to věděla,že mám ten výsledek špatně…no hold,kdo umí ten umí,kdo neumí ten čumí…

kropitko

mosoj,to je jako s těma kvízama od 7KATKA7,jsem bezradná......ale jinak obdivuji každého,kdo na to dokáže odpovědět. Já jsem skutečně matematickotechnic­kofyzikální antitalent…

mosoj

„kropítko“ – každej máme v něčem plus a v něčem mínus. Mně třeba již nic moc neříká gramatika, a učit se ji opět nebudu na to již nemám čas.Také dějepis mně nikdy nic neříkal. Zato technika, fyzika, elktrotechnika, matematika to bylo moje.

Jenom jsem chtěl trochu ta témata oživit.

kropitko

to chápu,někdy se tu otázky pořád točí, ale tohle mi hlava vážně nebere. Ale snažila jsem se,závity pracovaly na plný úvazek,ale bylo mi to prd platný…