Avatar uživatele
Brozma

Kdy psát větné čárky v češtině?

Zdarec, prosím vás musíte mi poradit. Mám problém s tím, že nikdy neodhadnu, kdy napsat větnou čárku ve větě. Několikrát jsem měl kvůli tomu trapas a nechci, aby se to opakovalo. Jak odpověď zformulovat, tak, abych ji rozuměl najdete v mém profilu v sekci „O mě“.

Díky moc.

pozn. Tento text byl kvůli větným čárkám napsán ve Wordu a poté zkopírován sem.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3656 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jde o rozsáhlé téma. Probírá se na základní škole., zkuste si některé jevy připomenoput. Ve většině případech není zase tak náročné čárku napsat správně.
Je rozdíl mezi vysvětlováním písemným a ústním.

Projděte si mou odpověď na podobnou otázku.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/za-jakymi-konkretnimi-slovy-se-pise-carka

Pravidla pro psaní čárek
Čárkou se oddělují věty v souvětí.
Čárku používáme i před spojkami a, i, ani, nebo, či, pokud je vyjádřen jiný vztah než slučovací. POZOR!!! Před spojku nebo se čárka neklade, pokud jde o výčet možností:
Čárkou se oddělují věty vedlejší od vět hlavních (tzn. podřazené od vět nadřazených)
Čárku píšeme před přirovnávacími spojkami než, jako, jak, pokud uvozují větu (ne jen slovo nebo slovní spojení)
a další …

Pokračování v odkazu i s příklady . Uvedla jsem jen některé případy.

http://pravopis­ne.cz/2011/10/­pravidla-psani-carek/


Vždy oddělelujem čárkou 5. pád. Když máte souvětí, čtěte pozorně, kolik je ve větě sloves ve tvaru určitém, dále zda není vedlejší věta vložená mezi dvě věty hlavní , jaký je vztah mezi větami v souvětí souřadném atd.
Doplňuji:
Ještě doplňuji čárky u vašeho profilu. a v otázce.

1. … jsem tu proto, abyste mi pomáhali

Jak jsem napsala, najdete si určité sloveso – jsem a v další větě ppmáhali, takže obě věty musí být odděleny čárkou.

Jedna taková pomůcka: Před „že a aby“ dělají čárky i staré baby.

2. Zdarec, prosím vás, musíte mi poradit. „Prosím vás“ je víceslovná vsuvka, takže musí být oddělena čárkou.

Jak odpověď zformulovat, tak abych ji rozuměl, najdete v mém profilu. Jsou zde dvě spojky, – tak a abych -čárka bude před první. z nich.

Jak … zformulovat – 1. věta, tak … rozuměl – 2..í věta, – najdete … v profilu – 3. věta..
Jinak diskuse

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

Také s tím mám občas problém. Ale pokud myslíš, že to word umí lépe, mýlíš se.
Máš tam asi dvě místa, kde mám pocit, že to nesedí.
A jedno kde jsem si jist:

„tak abych ji rozuměl“ podle mně bude jedna vsuvka oddělená čárkou před i za. Začárkovat z obou stran samotné „tak“ mi připadá ujeté (ale mohu se mýlit)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Ahoj,

pochopil jsem, že chceš vědět, kdy a kde se používají větné čárky v češtině. Takže ti to vysvětlím na jednoduchých pravidlech.

  1. Větná čárka se používá pro oddělení částí věty, které mají různý význam. Například: „Když vyjdu z domu, vždy se podívám na počasí.“
  2. Pokud máš ve větě vloženou vedlejší větu (ta začíná slovy jako když, jestliže, protože, neboť, ačkoli apod.), odděluje se čárkou. Například: „Když jdu spát, vždy si přečtu knihu.“
  3. Mezi dvěma větami, které spojuje spojka „a“ (nebo jiná spojka), se čárka nepíše, pokud se obě věty týkají stejné myšlenky. Například „Ráno jsem si dal snídani a pak jsem šel do práce.“
  4. Čárka se používá k oddělení příslovečných určení (například včera, zítra, doma) na začátku věty. Například: „Včera, když jsem byl v práci, zavolala mi maminka.“
  5. Pro oddělení oslovení. Například: „Ahoj, jak se máš?“
  6. Pokud se přídavné jméno vztahuje na více podstatných jmen, oddělují se čárkou. Například: „Na stole leží červený sešit, propiska a tužka.“
  7. Také, pokud uvádíš několik přívlastků, oddělují se všechny čárkou. Například: „Viděl jsem nádherný, klidný, útulný dům.“

Snad ti to pomůže. Kdybys měl další otázky, klidně se ozvi.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek