Pokročilý

Kdy psát větné čárky v češtině?

Zdarec, prosím vás musíte mi poradit. Mám problém s tím, že nikdy neodhadnu, kdy napsat větnou čárku ve větě. Několikrát jsem měl kvůli tomu trapas a nechci, aby se to opakovalo. Jak odpověď zformulovat, tak, abych ji rozuměl najdete v mém profilu v sekci "O mě".

Díky moc.

pozn. Tento text byl kvůli větným čárkám napsán ve Wordu a poté zkopírován sem.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Jde o rozsáhlé téma. Probírá se na základní škole., zkuste si některé jevy připomenoput. Ve většině případech není zase tak náročné čárku napsat správně.
Je rozdíl mezi vysvětlováním písemným a ústním.

Projděte si mou odpověď na podobnou otázku.
http://www.odpovedi.cz/…
-----

Pravidla pro psaní čárek
Čárkou se oddělují věty v souvětí.
Čárku používáme i před spojkami a, i, ani, nebo, či, pokud je vyjádřen jiný vztah než slučovací. POZOR!!! Před spojku nebo se čárka neklade, pokud jde o výčet možností:
Čárkou se oddělují věty vedlejší od vět hlavních (tzn. podřazené od vět nadřazených)
Čárku píšeme před přirovnávacími spojkami než, jako, jak, pokud uvozují větu (ne jen slovo nebo slovní spojení)
a další ....

Pokračování v odkazu i s příklady . Uvedla jsem jen některé případy.

http://pravopisne.cz/…

-----
Vždy oddělelujem čárkou 5. pád. Když máte souvětí, čtěte pozorně, kolik je ve větě sloves ve tvaru určitém, dále zda není vedlejší věta vložená mezi dvě věty hlavní , jaký je vztah mezi větami v souvětí souřadném atd.
Doplňuji:
Ještě doplňuji čárky u vašeho profilu. a v otázce.

1. ... jsem tu proto, abyste mi pomáhali

Jak jsem napsala, najdete si určité sloveso -- jsem a v další větě ppmáhali, takže obě věty musí být odděleny čárkou.

Jedna taková pomůcka: Před "že a aby" dělají čárky i staré baby.

2. Zdarec, prosím vás, musíte mi poradit. "Prosím vás" je víceslovná vsuvka, takže musí být oddělena čárkou.

Jak odpověď zformulovat, tak abych ji rozuměl, najdete v mém profilu. Jsou zde dvě spojky, - tak a abych -čárka bude před první. z nich.

Jak .... zformulovat - 1. věta, tak ... rozuměl - 2..í věta, - najdete ... v profilu - 3. věta..
Jinak diskuse

Další odpovědi:

Stříbrný

Také s tím mám občas problém. Ale pokud myslíš, že to word umí lépe, mýlíš se.
Máš tam asi dvě místa, kde mám pocit, že to nesedí.
A jedno kde jsem si jist:

"tak abych ji rozuměl" podle mně bude jedna vsuvka oddělená čárkou před i za. Začárkovat z obou stran samotné "tak" mi připadá ujeté (ale mohu se mýlit)

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.