Putin

Kdy přestali jezdit vládci do bojů?

Kdy a proč se přestali přímo účastnit vládci, králové, či caři bojů? Například Jan Lucemburský .. zemřel hrdinně v boji, ale proč „musel“? A to je dnes naprosto bláznivá myšlenka? Představte si takového prezidenta Zemana v prvních liniích 😁

Nejlepší odpověď
gecco

Vládci nemuseli nikdy – měli-li schopné vojevůdce…
😉
Řekl bych, že s rozvojem ´dálkových´ prostředků velení (dalekohled, kamera, vysilačka…) – prostě až vrchní velitel nemusel ´přímo na místě´ řídit boj.
___
Pokud jde o Jana Lucemburského – nebyl u Kresčaku jako velitel francouzských sil, ale spíše jako ´podporovatel´ – a chtěl-li bojovat, prostě tam musel.

Další odpovědi
Agneta

Vládci jezdili osobně do bojů (nebo vedli vojsko) od antiky až po asi třicetiletou válku, kdy „hloupě“ padl švédský král Adolf Gustaf. Jeho zásah do této války byl ale více než významný, neboť byl Vatikán zahnán z poloviny Evropy, a jak vidíme, Vatikán nereformuje ani dnes po 400 letech! :DDD

Alesh

No, nejsem sice historik, ale nepředpokládám, že by nějaký vojevůdce stál někdy v první lajně. Pokud někdo z vojevůdců zemřel tak spíš v důsledku toho, že bitvu jeho vojsko projelo a od se nestihl zavčas zdekovat.