Moniccc

Kdy používáme účet Peníze na cestě?

Prosím o vysvětlení velmi primitivný, jelikož můj mozek to nedokáže moc vstřebat :D
Doplňuji:
*primitivní

Nejlepší odpověď
MadAnnie

Zachycuje časový nesoulad. Příkladem může být, když si vybírám peníze z bankovního účtu a hned je jdu vložit do pokladny. Do pokladny je vložím hned, ale z bankovního účtu je nemůžu ještě odečíst, jelikož musíš čekat na výpis z účtu.

Takže účtování:

výběr peněz z BÚ a vklad do pokladny

vklad do pokladny 211/261 (hned jak vyberu složím)

úbytek z BÚ na základě výpisu 261/221 (výpis může přijít třeba za týden, měsíc)

Další odpovědi
fablen

když třeba odběratel (obchod) dá příkaz do své banky k úhradě dodavateli (výrobce-třeba šicí dílna, co šije oblečení) za zboží které do obchodu nakoupil, peníze se z účtu odepíší, ale dodavatel (šicí dílna) je zatím na jejich účtu nemá a peníze „jsou na cestě“. Jakmile se peníze připíší na účet dodavateli (šicí dílně), tento účet bude opět nulový. Je to průběžný účet.

totéž třeba při výběru z účtu. Pokud vybereš peníze z účtu, na účtu Ti ubydou a přibydou Ti na cestě. Ty je vložíš 2.den do pokladny firmy a mezitím byly ty peníze „na cestě“. Velmi polopaticky řečeno 🙂. Při vložení do pokladny bude tento účet opět nulový.

anonym

Moniccc, nejjednodušší je si to představit na příkladu výběru peněz z pokladny a jejich vložení na bankovní účet. Výběr z pokladny zúčtujete na účet 261 – peníze na cestě. Za den až dva se teprve objeví vložené peníze na výpise banky. Zde příjem účtujete proti účtu 261. Jsou to prostě peníze, které určitou dobu nemáte „pod kontrolou“. Víte, že fyzicky „někde jsou“, ale doklad o tom v téhle chvíli v ruce nemáte. Stejně to funguje i při výběru hotovosti a jejím vložení do pokladny.

Jose1f

Nejsem účetní, ale otázka mne zaujala. Nastudoval jsem to podle internetu a představuji si polopatickou odpověď následovně.

Jsem účetní. Firemní poslíček šel do banky, vyzvedl z firemního běžného účtu 1000 Kč a předal je do pokladny našeho podniku. Já to mám zaúčtovat. Udělám to takto:

Pokladní vystaví příjmový doklad na 1000 Kč a peníze převezme. Já na základě tohoto dokladu tuto částku zaúčtuji na stranu MD účtu 211 (je to přírůstek, proto MD a do pokladny, proto 211). Protože se jedná o o podvojné účetnictví, musím tuto částku zapsat též na stranu DAL příslušného souvztažného účtu. Ale který to je?

Podle rozumu normálního člověka by to měl být účet 221, ze kterého to poslíček vybral. Ale chyba lávky, to se nesmí. Výběr z bankovního účtu mohu zapsat na účet 221 teprve až přijde výpis z banky. A ten přijde až začátkem příštího měsíce. Co teď?

Řešení je jednoduché. Vytvořím nový účet 261 a nazvu ho Peníze na cestě, který bude sloužit jako dočasný souvstažný účet do doby, než přijde výpis z účtu. Zmíněnou částku zapíšu na jeho stranu DAL.

Až přijde výpis z účtu, uvedenou částku napíšu na stranu MD 261 (aby se zůstatek na účtě Peníze na cestě opět rovnal nule) a zároveň uvedenou částku napíšu na stranu DAL účtu 221 (je to úbytek, proto DAL a z bankovního účtu, proto 221). A je to hotové.

Přeji hodně úspěchů v kariéře vážené paní účetní!

Zdroj: http://klaiex­.webnode.cz/pe­nize-na-ceste/