skorcovaz

Kdy píšeme ve slovesech na konci „i“ a kdy „y“?

Myslím že je to u pomnožných podstatních jmen (nůžky stříhaly) a ženských podst. m. (ženy se smály), ale nejsem si jistá.. Může mi ty gramatické pravidla prosím někdo srozumitelně vysvětlit..? Předem moc děkuji!

Nejlepší odpověď
chudst

Naprosto a totalne jednoduse, pravidlo „TY/TI“. Lepsi nez jakekoli vysvetlovani a zduvodnovani, jak jsme se to ucili ve skole. V pripade, ze muzete rict „TY“, je u slovesa ypsilon. V pripade, ze muzete rict „TI“, je u slovesa mekke I. („TI nuzky strihaly“ rict nemuzete – reknete „TY nuzky strihalY“. A naopak – u vety „lide stali u staveni“ musite rict „TI lide stalI u staveni“, nemuzete rict „TY lide stali u staveni“.)

Jeste poznamka na zaver: v pripade, ze se jedna o zeny, pisete tvrde y. (Priklad – Zeny rodily deti.) V pripade, ze se jedna o muze (anebo o muze se zenami), pisete mekke i. (Priklad – Muzi obdelavali pole.) – ale opet zde muzete uplatnit jednoduse „TY/TI“. Co pise quentos u nezivotnych podstatnych jmen, vy o pomnoznych [Mimochodem, kam zaradite „deti“?]… – kdo si to ma pamatovat. TY/TI to jisti a nemusite se vubec nic ucit.

Další odpovědi
quentos

ano, je to tak, jak píšete – ještě je třeba dodat, že y se píše též u neživotných podst. jmen (hrady stály, stroje pracovaly).

Babe

Shoda podmětu a přísudku. V minulém čase, když je rod mužský životný, i, když ženský nebo mužský neživotný, y. Když střední a.

terry

JJ, shoda podmetu s přísudkem. M\slim :).
ŽenY stálY, mužI stálI.

ženy se smály jsou ty ženy tvrde y. a nebo napříkla psi utíkali jsou ti psi jako páni protože neřekneš pány utíkaly ,ale řekneš páni utíkali ;)) meli ste se to učit ve 4 tříde, nebo v 5 ;)))