manon

Kdy nastane doba, že se bude víc mluvit a psát v médiích o vynikajících vědcích než o bezvýznamných celebritkách?

A nejen vědcích. Že budeme častěji vidět na obrazovkách a na titulních stránkách i mimořádné (nebo prostě i zajímavé) lidi jako Otto Wicherle nebo Bohdan Pomahač (dva příklady, co mne napadli – nesypou se mi zrovna z hlavy proudem ta jména – škoda). Nejen výborné sportovce, herce, zpěváky a krásky (těch bych napsala dlouhou řadu, a to je právě nepoměr). Nedlužíme něco popularizaci vědění?
Myslíte, že to lidi nezajímá?

Doplňuji:
barbakan: Správně. A kdy to bude?
bedy: Já si je najdu, když chci. Já se ptám, kdy bude předkládána rozumná potrava všem náhodným konzumentům. A kdy i na mne nebude ze všech koutů jukat jedno a to samé – až se tomu nelze vyhnout, i když mne to příliš nezajímá.

Nejlepší odpověď
anonym

U nás v redakci jsme kdysi říkali „hlavně aby se to líbílo bábě Týmákový!“. Bába Týmáková (případné jmenovkyně dotyčné nechť mi prominou) byla synonymem pro tzv. běžného (průměrného) diváka. Takové diváky a čtenáře je třeba především uspokojit neboť jich je nejvíc, lapidárně řečeno. Uspokojení musí být i na druhé straně (majitel, vydavatel, inzerent…) a to nejlépe komerční.. A takové diváky(čtenáře, posluchače…) nezajímá oční čočka jako pomoc lidem s vadou zraku. Tymákové zajímají takové vady zraku, jako vypíchnuté oči (nejlépe v přímém přenosu). Zajímavé je, že „Tymákouvou“ nikdo nikdy ve skutečnosti nepotkal, všichni se kterými se o tom mluví tvrdí, že nejraději sledují odborná periodika, ČT2, chodí do opery a nevolí komunisty. Nevím kde se berou denně ty statisíce lidí, co kupují, čtou a sledují ten „odporný“ bulvár, komerční TV a rozhlasové stanice atd. V této souvislosti nechápu, proč zanikají nebo skomírají na úbytě odborná periodika, malé alternativní divadelní scény a vůbec kultura a věda jako taková. Kde nejsou prostředky na vývoj a výzkum, tam se určitě nenajdou prostředky na popularizaci a propagaci.

Další odpovědi
annas

V TV byla pouze krátká zmínka,. Ale že našemu muzikantovi ležela Anglie u nohou, to asi málokdo tušil. Bohužel na takového člověka davy na letišti s vlajkami nečekají a minimálně 80 procent lidí u nás asi vůbec neví, že nějaký Bělohlávek dostal Řád britského impéria. Podívejte se na to až do konce. Je to něco neskutečného…

http://www.you­tube.com/watch?v=gLKSDT_­2zPA

Bedy

Kupujte si odborné tiskoviny, sledujte dokumenty (na ČT2 jich je dost)…

Lucijej

Řekla bych, že k tomu dojde, až držitel Nobelovky zmlátí nějakýho fotografa, že ho chtěl vyfotit :o(

Holt v Česku se úspěch neodpouští.

anonym

Ta doba nastane,až ty celebrity budou mít platy menší než ti,o kterých si psala.
Doplňuji:
Kdy to bude? Až lidé přestanou ty celebrity hltat více než chleba!Na ten se setsakramentsky těžce vydělává.

Drap

Media jen plní přání společnosti a vlád. Lidem pokud možno zasypat myšlení blbostmi a kravinami a o podstatných problémech raději nemluvit a jejich řešení nechat na mocných.
Nechci být skeptik, ale abych podobné věci našel v běžném tisku, toho se zřejmě nedožiji.

Skeptik

Dělejte to, co já. Bojkotujte ty média. Nekupujte Mladou Frontu, Blesk, Reflex ani jiné podobné plátky. Když už se musíte dívat na TV, tak jedině Viasat a spol.
Až bude vycházet ve stánku naproti ČS magazín pro fyziku, Jemná mechanika a optika, Science nebo třeba Nature, tak si můžete říct, že jste to byli i vy, kdo se významnou měrou přičinil o tom, že rozum a logika nahradili bezhlavý konzum a lidskou hloupost, založenou na laciných apelech na emoce.
Doplňuji:
Je to smutný morální obraz našeho národa. Lesk na povrchu a bída uvnitř. Podle toho, jaká je společnost jako celek, je pak tento fakt živnou půdou pro bulvár a jiné mediální šarlatány, kteří ji zneužívají jako dojnou krávu na peníze a efektivní psychologickou manipulaci.
Pokud by se našel někdo, kdo by s tím něco chtěl udělat, tak se zcela zajisté stane obětí armády právníků všech těch Ringírů a Axlů Springerů, kteří by jej jednak prostřednictvím svých komunikačních kanálů efektivně zesměšnili, udělali z něj mafiánského poslíčka a ještě nakonec obrali i o jeho poslední úspory na soudních sporech. Vítejte ve státem regulovaném kapitalismu, kde vládne až příliš viditelná ruka trhu a kde nezájem o zboží nebo upozorňování na jeho bídnou kvalitu je trestným činem ušlých zisků a kažení obchodního jména.

Hlada

Ta doba už byla.

manon

Bohemica: Bába Tymáková možná ani chudák neví, co všechno by se ji mohlo líbit… :D Jak se ji to má líbit, když to ještě neviděla a neví, že to existuje? Musí mít nutně pocit, že vrcholem společenské úspěšnosti je odhalit ještě další kousek tělíčka. Už se těším, až se vyčerpají prsa – už nastupují holé prdelky – co přijde potom? :) A až už bude normální psát, co kdo komu napsal v sms-ce, mohli bychom si pak dál online čumět do ložnic :)

anonym

Každý má volbu, i bába Tymáková aostatní ! Media nemají za úkol vychovávat běžnou populaci, ale řídí se poptávkou. Dokud bude poptávka po určitých produktech,bude i nabdka. Kyby se stalo kouzlo a jednoho dne nevyšel ani Blesk, Aha,atd. a nevysílala např. Nova seriály atd. předpokládáš, že by Tymákové začaly číst poezii a zajímaly se opopulární vědu?

manon

Nešlo by to rázem, ale běžný konzument konzumuje, co se mu nabízí a o co zakopává.
Média to za úkol nemají, ale poslání novináře…
No nic, vždyť jsem se jen zeptala :)

Skeptik

Řešení je: aby to lidi přestali číst. Dokud to budou číst, tak se to bude prodávat. A za to, co se prodává si můžeme mi všichni sami jako kolektiv. Od toho se odvíjí nabídka. Proto se třeba prodávají hnusy (parodie na jídla) v giga/teramar­katech. Nepředpokládám, že lidi, co tohle dělají, čtou tuhle diskuzi. Předpokládám spíše, že ani nemaj povědomí o tom, že jsou lidi opačných názorů. Od toho se odvíjí také jejich jednoduché myšlení a to sice: „Dělám to já. Dělají to všichni.“ A kdo to nedělá, ten buď lže nebo je bezcitný sociopat (každej, kdo není jako on), co nedělá to, co dělají „normální“ (každej kdo je jako on) lidi.

Skeptik

Pro místní agenty-přisluhovače UJČ AV ČR: Ano. Mám tam gramatické chyby. Jdu se zastřelit.

manon

Skeptik: To by byla škoda :)

manon

Nekupuji Blesk a podobné, nekoukám na volby miss, nevyberu si pořady a věci tohoto druhu. Ale jen titulní stránka Seznamu!!! – Super.cz – si přečtěte jen titulky. Pak následuje Sport. A co dál? Kde jsou v hlavní nabídce třeba Novinky z vědy? :) Víc než titulky zatím většinou nečtu, ale i tak vím málem všechny drby o kdejaké „celebritce“ – jen z těch titulků – dokola tam budou omíláni/y …aale nebudu jmenovat… Ale o tom, co píše třeba annas nic. Takový počin není super.cz?

Ono k vkusu se musí i vychovávat. A jestliže tam ty titulky nejsou, tak se to lidé nedozvědí. Novináři zůstávají taky něco dlužni…ono by se ten Reflex či Blesk či co prodal, i kdyby tam nebyly jen ty drby.

anonym

annas,i když nejsem vyznavačem této hudby,tajil se mi dech.Spousta lidí z mnoha států,vlající vlajky a ten neskutečný aplaus na závěr…
Nemám,co bych dodal.

annas

Ad barbakan. máš pravdu… atmosféra a poděkování mluví za vše …