mosoj

Kdy na Slunci vzniklo světlo které v daném okamžiku dopadne na Zemi ?

Doba letu světla ze Slunce na Zemi je cca 8 min.

Nejlepší odpověď
dudu

Foton z jaderného kotle kde vzniká se na potvrh Slunce „škrábe“ asi milion let. K matičce Zemi pak letí zmíněných osm minut.

Další odpovědi
klumprt

Před cca 8 minutami?

Akzeret

klumprt: chápu-li mosojovu otázku správně, ptá se v podstatě, kdy vzniklo světlo, které k nám teď dostalo. Tedy světlo, které se na povrch Slunce dostalo před 8 minutami.
Určitě nějakou chvilku trvá, než se na povrch Slunce dostalo, než mělo možnost dostat se k nám, ale jak dlouho, to netuším.
Ráda si počkám na odpověď, po dlouhé době zase zajímavá otázka, alespoň pro mě :)

Jestli jsem otázku pochopila špatně, omluvám se, ale to, jak jsem to pochopila já, by mě opravdu zajímalo :)
Doplňuji:
Omluva klumprtovi – pochopila jsem to jako rýpání a ona je to odpověď (jak se dělá červenající se smajlík?), došlo mi to až teď ;)

petra15

Odhaduji na 50 miliónu let…

ptáč

Pěkná školní představa, že ve Slunci vznikne světlo a hned je venku. Světlo ve Slunci cestuje miliony roků, než se mu podaří vysoukat ven. Přidávám link zatím nepopulárního vysílání na soundcloud

https://soundclou­d.com/science­cafe
o vesmíru. www.sciencecafe.cz

arygnoc

takže trocha fyziky.

v prvom rade – jedná sa o fotóny (elektromagnetické vlnenie, od rádiových vĺn po gama žiarenie).
Životnosť fotónu je nekonečná, v zmysle nekonečného polčasu rozpadu. Fotón je teda stabilná častica. Môžu vznikať a zanikať pri interakciách. Fotón má spin 1 a jeho elektrický náboj je nulový. Vo vákuu sa všetky fotóny pohybujú rýchlosťou svetla c, ktorá je rovná 299 792, 458 kilometrov za sekundu (km/s).

Fotón existuje iba v pohybe, pričom sa vždy (v súlade s postulátom špeciálnej teórie relativity) pohybuje rýchlosťou svetla. Má preto nulovú pokojovú hmotnosť.

Fotóny vznikajú mnohými spôsobmi, napríklad vyžarovaním pri prechode elektrónu medzi orbitálnymi hladinami (a toto nás zaujíma, slnečné fotóny vznikajú práve takto, a interakciou netrón+elektrón [za vzniku protónu + fotón], prtón+elektrón [za vzniku neutrónu + fotónu]), či pri anihilácii častíc.

tento proces prebieha pod povrchom slnka.
tlakom je fotón vytlačovaný smerom na povrch.
táto cesta trvá státisice až milióny rokov.

mimo telesa slnka sa už širi známou rýchlosťou, k zemičke sa dostane za tých spomínaných 8 minút.

mosoj

Akzeret : Po dlouhé době člověk který přemýšlí. Pochopila jsi to dobře. Již jsem to dohledal a odpověď je překvapující ( alespoň pro mně). Ještě počkám jestli to někdo
dohledá.

mosoj

Ano jenom dudu odpověděl správně. Jsou to statisíce až miliony let !! Tak dlouho trvá než se foton dostane na povrch Slunce a pak je nato šup na Zemi.
Doufám že jsi si udělala obrázek o kvalitě hodnocení zde.

klumprt

Přiznám se, že to byl z mojí strany trochu rejpanec. Když nad tím přemýšlím a vzpomínám na některé z prolelkovaných hodin fyziky, tak dle teorie relativity pro pozorovatele ze Země vzniká to světlo právě v tom okamžiku, ve kterém dopadá na Zemi, je to tak?

led

Pre pozorovateľa vzniká po dopade svetla na Zem len jeho odraz (svetla)v okamihu jeho dopadu na Zem. Samotné svetlo vidíme vďaka jeho odrazom od čiastočiek vzduchu a podobne…, vo vákuu a absolutne čiernej nádobe by sme svetelný lúč na jeho ceste až po dopad na odrazovú plochu nevideli.