aandromeda

Kdy musím začít platit zdravotní a sociální pojištění?

V červnu budu obhajovat bakalářskou práci (státnice). Jsem přihlášena k přijímacím zkouškám na navazující magisterské studium. Prosím, jak je to pokud udělám přijímačky i státnice? Pokud udělám státnice, ale ne přijímačky? Je mi 22 let a nejsem výdělečně činná. Děkuji.

Odpovědi
anonym

Sociální pojištění řešíš jedině v případě OSVČ. Jinak se o něj stará zaměstnavatel. A zdravotní pojištění za tebe zase zaplatí úřad práce… (Předáš papíry o ukončení studia a dostaneš papír pro pojišťovnu.)

ivzez

Pokud budete ve studiu po prázdninách pokračovat,
bude i přes prázdniny hradit zdravotní pojištění stát.

Pokud byste dál nepokračovala,
hradil by stát ještě jeden měsíc po ukončení studia.
Tzn., že byste zdravotní pojištění měla začít hradit od srpna.
Ale doporučuji ještě si to ověřit u zdravotní pojišťovny.

Sociální pojištění je povinné pouze pro zaměstnance a OSVČ,
nemůžete si je hradit sama.

Pokud se po ukončení studia zaevidujete na ÚP,
bude za Vás stát dál hradit zdravotní pojištění.
Sociální pojištění za uchazeče o zaměstnání nehradí nikdo.