evulle1

Kdy má indukovaný proud stejný směr a kdy má opačný směr?

Máme laboratorní práci na téma: elektromagnetická indukce a já si s tím nevím rady, prosím pomužete mi?

Odpovědi
Dochy

Základ co by Ti snad mohlo pomoci: Pokud budem uvažovat cívku kolem jádra, (s nižší indukčností lze i bez jádra či rovný drát ale je to horší na představivost)
Pak se jádro bude snažit zachovat stále stejný proud, který kolem něj protéká… Pokud budeš mít na jádře 5 závitů jednoho drátu a 10 závitů druhého drátu pak se jádro „bude pokoušet“ o:

5×dI1 + 10×dI2 = 0 (pokud by druhá cívka byla namotána obráceně, změnilo by se jedno znaménko)