Kdy kácí listnaté stromy na hrázích rybníků?

Pokud jsou označeny duby na hrázích jako již uschlé bez života, kácí se v zimě nebo i v jiném ročním období?

Nejlepší odpověď
venkovan

Suché stromy se mohou kácet celý rok s tím, že je předem, tj., nejméně 15 dní kácení suchého stromu ohlásit na příslušný úřad (obecní úřad, apod.). Pokud se jedná o hráz rybníka je to ještě zajímavější – o kácení rozhoduje vodohospodáři ale opět musí nahlásit kácení předem na příslušný úřad ochrany přírody.
Aby to bylo ještě zajímavější, když strom bezprostředně ohrožuje zdraví či prokazatelně majetek ve větší škodě, může se kácet hned, ale nahlásit do 15 dnů od kácení na příslušný úřad. Ale vše jen pokud strom je v obvodu přes 80 cm ( měřeno ve výšce prsou aby se člověk nemusel ohýbat ani natahovat). Slabší stromy je možné kácet bez povolení.
A jestli se jedná stromy na straně hráze k vodě, tak tam nemají co dělat ani živé (podle nějaké vyhlášky o údržbě vodních děl)
Nicméně i když to jsou suché stromy, tak by se mohl majitel správce rybníka domluvit s úřadem a část dřeva tam nechat pro brouky. V dubu se třeba vyvíjí roháč. Nejlepší je se zeptat na www.aopk.cz, najít si příslušný kraj kde stromy rostly aby popradili jak se starými stromy v místě nakládat. Dost toho vědí i na www.csop.cz apod.
Zajímavé bude sledovat, jak spúrávce naloží s pařezy a kořeny pokácených stromů. Často se tam nechávají, ale měly by se ůvyndat minimálně v horní části hráze do úrovně vodní hráze. Kořeny začnou postupně vyhnívat a tím se může hráz stát děravou – méně stabilní.

Zdroj: žívot