jarzal

kdy je výhodnější odchod do předčasného důchodu ?

jsem nar. 1.7.1953 Uvažuji požádat o předčasný důchod v prosinci 2014, nebo v lednu ( únoru 2015)?? Jak to bude nejvýhodnější za předpokladu zvyšování v r. 2015?? Děkuji

Nejlepší odpověď
marci1

Čím dříve do předčasného důchodu odejdeš, tím bude krácení důchodu větší. Tedy rozhodně bych šla co nejpozději ( i když nejlépe do před. důchodu nejít vůbec ). Chápu ale, že v dnešní době nemá mnoho lidí na vybranou a musí to řešit tímto způsobem. 🙂

Zdroj: http://duchody-duchodci.cz/sta­robni-duchod-predcasny.php

Další odpovědi
quizzi

Vzhledem k tomu, že se procentní sazba snižuje za každých i započatých 90 dní chybějících do dosažení důchodového věku (pro Vás 1. 7. 2016), je výhodnější odejít do předčasného důchodu ke dni 8. 1. 2015. Bude Vám chybět 540 dní a procentní sazba se bude krátit o 6 procentních bodů, jinak by se krátila o 7,2 procentních bodů, i když půjdete o jeden den dříve, než 8. 1.

mosoj

Zvyšování stávajících důchodů na výpočet nemá vliv a pokud ano tak to bude zahrnuto ve výpočtu, většinou se zvyšuje nejvíce základní výměra.

Je třeba si pohlídat aby jsi měl odpracovaný celý rok. Za každý rok se počítá 1,5 %. Nejedená se ale o kalendářní !! rok. Roky se vypočtou tak že se celkový počet dní pojištění vydělí 365 !! Takže pokud na př. vychází 40 let a 300 dnů, je lepší těch 65 dnů dopracovat.

Podobným způsobem se hlídá i krácení důchodu za předčasný odchod. Ovšem nikoliv za roky ale určitý počet dnů. Jaký momentálně nevím, ale dá se to najít. Zde je zase výhodnější ten počet dnů nedoodpracovat.
Doplňuji:
Hlada ten počet dnů doplnil.

Hlada

Spíš než zvyšování důchodů sledujte počet 90 denních intervalů, podle kterých se vypočítává trvalé snížení. Do důchodu odejděte tak, abyste těchto intervalů vyčerpal méně.

ivzez

Nárok na starobní důchod Vám vznikne 1. července 2016,
v roce 2016 bude potřebná délka důchodového pojištění
činit 32 let.

Tuto délku pojištění je nutné splnit již k datu,
od něhož požádáte o púředčasný důchod.

Zvažujete-li požádat o předčasný důchod od prosince 2014 nebo
od ledna 2015, mohlo by být výhodnější požádat od prosince 2014.
Rok 2014 se sice nezapočte do doby důchodového pojištění,
ale vzhledem k výši valorizace od ledna 2015 by to mohlo vyjít
lépe než započtení dalšího roku pojištění.
[Zajděte si na OSSZ a nechte si to propočítat!!]

Za každých i započatých 90 kalendářních dnů, o které odejdete
do důchodu dříve, se bude předčasný důchod krátit.

Při začátku výplaty předčasného důchodu v době
od 9. října 2014 do 6. ledna 2015 se odečte 7 × 90 dnů,
od 7. ledna do 6. dubna 2015 by šlo o odčet 6 × 90 dnů.

Od 7. dubna 2015 se Vám odečte už jen 5 × 90 dnů.
Pro jistotu bych požádala ještě o pár dnů později (např. od 9. dubna 2015).

Krácení důchodu:
0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 kalendářních dnů
1,2 % výpočtového základu za období od 361. do 720. kalendářního dne
1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendář­ního dne

Pokud byste o předčasný důchod požádal od 7. dubna 2015,
krátil by se výpočtový základ o 4 × 0,9 % a 1 × 1,2 %.

  • ––––

Poznámka:
Všechny výpočty, které neprovede ČSSZ
(vč. toho mého), berte pouze orientačně!

ladan84

Je zajímavé, že vám všichni zde odpovídající dávají „odborné“ rady a přitom výpočet pro rok 2015 ještě není stanoven, protože MPSV dosud nevydalo vyhlášku, kterou se stanoví přepočítací koeficient a všeobecný vyměřovací základ, který o dva roky předchází výpočet důchodu (pro laika možná věc nesrozumitelná, přesto naprosto nezbytná).

Příští rok je posledním rokem, který ještě bude ovlivňovat tzv. malá důchodová reforma z dílny ministra Drábka. A i kdyby neovlivňovala, mohlo by se klidně stát, že výpočet letošního roku (+ valorizace) bude výhodnější než výpočet v roce 2015 a to i přes vyšší krácení. Opakuji mohlo by se stát, ne že se tak stane, protože to dosud nevíme.

Rady typu „nechat si důchod spočítat na OSSZ“. nebo že se vám nebude počítat doba pojištění letošního roku jsou naprosto scestné.

Zdroj: http://www.na­seduchody.cz

StandaSan

Zdravím, pokud by se do této diskuze dostal někdo, kdo hledá odpověď, i v současné době – tak jako já – pak doporučuji nahlédnout do tohoto článku: https://www.vim­vic.cz/clanek/od­chod-do-duchodu-2018 . Všechny informace o odchodu do důchodu jsou tam hezky shrnuté, takže myslím, že tam většina lidí najde svou odpověď.

anonym

předčasný důchod není výhodnější, vždy přijdeš o nějaká procenta a nikdy je už nedohoníš. Lepší je předdůchod, ale musíš mít našetřeno min. kolem 280 000 Kč

Hlada

Není to tak jednoznačné. Předdůchod je svázaný s třetím důchodovým pilířem. I v předdůchodu se krátí důchod, protože doba předddůchodu není započtená do doby pojištění.
Při předčasném důchodu se sice důchod sníží, ale oproti tomu důchodce dostane částku řádově několik set tisíc bez nutnosti platit pojistné. Hrubým propočtem se to srovná za nějakých 20 let, čehož se mnozí důchodci ani nedožijí.