Kotja

Kdy je vhodnější použít „ramínko režiséra“ než „režisérovo ramínko“?

Nebo je jediný správný tvar „režisérovo ramínko“

Nejlepší odpověď
annas

Obě varianty jsou možné. Je mezi nimi rozdíl – např. režisérovo ramínko = patří režisérovi, zatímco ramínko režíséra užívá režisér. V prvním případě zdůrazňujeme vlastnictví , vztah přivlastňovací.

Takže – ramínko si režisér přnesl, vytvořil – takže jde o jeho vlastnictví = režisérovo ramínko..

Jestliže je ramínko „obecné“ , někdo je užíval dříve, teď slouží režisérovi, pak užijeme podstatná jména – ramínko režiséra. .

Třeba Ludolfovo číslo – on je vymyslel, takže se nedá použít přívlastek neshodný – číslo Ludolfa. .

atd.