Lurius

Kdy je pro světlost fotografií (a dosažení její nejlepší kvality) lepší zvýšit ISO nebo otevřít clonu?

Začínám s manuálním focením a největší problém mi kvůli digitálnímu hledáčku na mé bezzrdcadlovce dělají příliš tmavé snímky. Kdy je lepší dosáhnout větší světlosti otevřením clony a kdy je lepší zvýšit ISO? Pokud to chápu správně, tak vyšší ISO způsobuje šum a otevřená clona ubírá na ostrosti fotografie.

Nejlepší odpověď
dubraro

Není jednoduchá odpověď.
Vyšší šum nemusí být vždy na závadu.
Otevřená clona neubírá ani tolik na ostrosti v místě zaostření, jako na hloubce ostrosti, to nemusí být chyba, ale výtvarný záměr.
Máš ještě třetí možnost – dát kameru na stativ a použít delší čas.

Proti dřívějším dobám máš velké výhody – na internetu získat nepřeberné množství informací, rad a zkušeností a s digitálním aparátem téměř neomezeně experimentovat bez nákladů na materiál.

Další odpovědi
mosoj

Není možné z tvého popisu poznat zda se jedná opravdu o bezzrcadlovku nebo kompakt a dále zda je míněn úplný manuál.
Pokud je to opravdu bezzrcadlovka s velikostí snímače APSC, lze bez obav zvyšovat ISO až do 400 ISO. Bez dopadu na kvalitu.
Jinak současné objektivy nejsou stavěny na velké clonění. Při vyšších hodnotách clony se začíná projevovat difrakce. Objektivy kreslí nejlépe pod hodnotu clony cca 8 a bez obav i na plnou díru. Samozřejmě s clonou je třeba pracovat, pokud pracuji s hloubkou ostrosti.
Expozici lze ovlivňovat i časem. Takže při plném manuálu je třeba zvolit vhodnou kombinaci těchto tří parametrů.
Jenom bych chtěl upozornit, že kvůli omezenému dynamickému rozsahu digitálních fotoaparátů se raději podexponovává a fotka se upravuje v editoru!

mzm

U focení je z technického hlediska třeba sledovat 3 věci. Čas, clonu a ISO.
Všechny se vzájemně ovlivňují. Jak lze najít na nesčetném počtu webů.

mosoj: difrakce u vyšších clon se projeví bezohledu na konstrukci, není to o „dnešních“ objektivech.
kvůli omezenému DR se raději přeexponovává.