Avatar uživatele
veronika36

Kdy je podmět nevyjádřený a kdy všeobecný?

Proč je např. Přišel domů. věta s nevyjádřeným podmětem a věta psali v novinách. je věta s všeobecným. proč to tak je? … vůbec to nechápu.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, anonym před 4069 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Přišel domů – chlapec, bratr apod. – podmět nevyjádřený – poznáme z tvaru slovesa. – 3. os. č. j.

loveso může být v 1. nebo 2. osobě – Myslím to dobře. Zavři to okno.

Jestliže je sloveso ve 3. osobě, poznáme z kontextu, ze souvislosti . jak jsem uvedla. .

Psali to v novinách – všeobecný.

Může říct, že oni to psali v novinách. Ale kdo jsou oni? Různí lidé – do novin může napsat kdokoli – muži, ženy, děti, zkátka někdo. Hlásili to v rozhlase – opět kdokoliv. Kdo se bojí, nesmí do lesa – opět si můžeme dosadit kohokoliv, neurčíme konkrétní osobu..

Všeobecný – blíže neurčený, ale osobní – někdo, lidé, všichni.

Doplňuji:
Ještě shrnutí.

Druhá nebo první osoba., Jsem doma – mluvím o sobě – Já (Veronika) jsem doma.. Běž koupit rohlíky. – maminka žádá třeba vás – takže Ty (Veroniko), běž koupit rohlíky. – kontext a konkrétní osoba.

Sloveso ve 3. osobě č. j. – On (bratr) zapomněl rohlíky koupit. a on (bratr) byl za to pokáraný. Opět jde o kontex a konkrétní osobu.


Všeobecný podmět označuje nekonkrétní osobu nebo skupinu osob – nevíme, kdo v rozhlase hlásí, kdo píše do novin. Jde o životný podmět = někdo … V množném čísle je vždy měkké i.

Konkrétní osoba v nevyjádřeném podmětu x někomu nekonkrétnímu. ve všeobecném.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?veronika36 Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek