veronika36

Kdy je podmět nevyjádřený a kdy všeobecný?

Proč je např. Přišel domů. věta s nevyjádřeným podmětem a věta psali v novinách. je věta s všeobecným. proč to tak je? … vůbec to nechápu.

Nejlepší odpověď
annas

Přišel domů – chlapec, bratr apod. – podmět nevyjádřený – poznáme z tvaru slovesa. – 3. os. č. j.

loveso může být v 1. nebo 2. osobě – Myslím to dobře. Zavři to okno.

Jestliže je sloveso ve 3. osobě, poznáme z kontextu, ze souvislosti . jak jsem uvedla. .

Psali to v novinách – všeobecný.

Může říct, že oni to psali v novinách. Ale kdo jsou oni? Různí lidé – do novin může napsat kdokoli – muži, ženy, děti, zkátka někdo. Hlásili to v rozhlase – opět kdokoliv. Kdo se bojí, nesmí do lesa – opět si můžeme dosadit kohokoliv, neurčíme konkrétní osobu..

Všeobecný – blíže neurčený, ale osobní – někdo, lidé, všichni.

Doplňuji:
Ještě shrnutí.

Druhá nebo první osoba., Jsem doma – mluvím o sobě – Já (Veronika) jsem doma.. Běž koupit rohlíky. – maminka žádá třeba vás – takže Ty (Veroniko), běž koupit rohlíky. – kontext a konkrétní osoba.

Sloveso ve 3. osobě č. j. – On (bratr) zapomněl rohlíky koupit. a on (bratr) byl za to pokáraný. Opět jde o kontex a konkrétní osobu.

Všeobecný podmět označuje nekonkrétní osobu nebo skupinu osob – nevíme, kdo v rozhlase hlásí, kdo píše do novin. Jde o životný podmět = někdo … V množném čísle je vždy měkké i.

Konkrétní osoba v nevyjádřeném podmětu x někomu nekonkrétnímu. ve všeobecném.