Kdy je lepší měděný okap a kdy plastový? Jaké mají vzájemné výhody a nevýhody ?

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/re­giony/162733-na-taborsku-pribyva-kradezi-medenych-okapu/

Nejlepší odpověď
Mapel

Z hlediska sběračů kovů na venkovní straně jen plastový, na vnitřní straně, kde není vidět měděný.

Měď – ušlechtilý kov, který nemusím udržovat a vydrží staletí. Má jen povrchovou oxidaci. Nemusím ho nikterak ošetřovat. Středem pozornosti pro zloděje barevných kovů.

Plast – v současné době má už velkou odolnost proti UV záření. To je velký nepřítel plastů. V současné době je vývoj odolných plastů značně pokročilý a dosahuje se dostatečně dlouhé životnosti (záleží na místních podmínkách), ale proti mědi dost krátká.

Další odpovědi
venkovan

Měděný okap teoreticky vydrží déle než plastový, ale je dražší.
Plastový teoreticky vydrží méně, ale v českém prostředí několika násobně déle než měděný.

Bičiště

Měděný je nepřekonatelný a je vhodný tam, kde je málo spoluobčanů, kteří podporují národní hospodářství sběrem druhotných surovin.Pak je lepší ten plastový, a pokud by se ten plastový okap svým vzhledem podobal měděnému, je dobré tam připevnit cedulku – „Okap je z plastu“.

Emefej

V dnešní době doporučuji jednoznačně plast. Je levný, lehký a nekrade se.