paul1

Kdy je lepší kosit trávu na seno ráno, nebo večer?

Slyšel jsem, že z hlediska obsahu živin je lépe kosit trávu večer, má více živin, zejména vyšší obsah uhlohydrátů.
Tráva kosená ráno má prý kvalitu jen jako trochu lepší sláma. Kosení večer je prý tradiční ve Švýcarsku, u nás že
to nejde, večer je třeba jít do hospody. Děkuji předem za odpověď. P.

Nejlepší odpověď
suaeda

Snadnější kosení je ráno, kdy je tráva mokřejší a křehčí. Kdo kosil klasicky kosou tak mi dá za pravdu. Ranní kosení je také dobré zejména pro sušení sena. Přes den čerstvě pokosená tráva dobře uschne. Na večer, či odpoledne je dobré kosit trávu pro potřeby krmení.

Další odpovědi
anonym

Kosení je vždy lepší to ranní bez ohledu na obas živin.
Rosa napomáhá lepšímu kosení,než pak večer kosit trávu suchou.
Tady je o kosení dost povídání.
https://www.go­ogle.cz/?gws_rd=­ssl#q=rann%C3%AD+ne­bo+ve%C4%8Der­n%C3%AD+kosen%C3%AD+tr­%C3%A1vy

anonym

Kosení klasicky kosou je lepší po ránu, vlhká tráva od rosy se lépe kosí.I staří hospodáři chodili kosit ráno ve čtyři hodiny.
Sečení sekačkou je lépe navečer, protože přes den bývá na sečení moc velké teplo a z rána se tráva lepí na lištu (popř.na kruhovou sekačku).
pro barbakan
Je vidět, že nežiješ na vesnici.Ne všechny louky jdou sekat sekačkou a ještě dneska se na svahy chodí s kosou.Já třeba chodím každý rok k sousedovi pomáhat s kosením.Zkus si na svahu, který má 45 stupňů (a v některých místech i více) sekat sekačkou.A mohu říci, že více poseču kosou než některý soused s křovinořezem (nehledě na ekonomickou stránku…kosou seču zadarmo, křovinořezem na tu samou louku spotřebuji 10 litrů benzínu…takže si to spočítej).
Takže nepomlouvej Jugara

Mapel

Je zajímavé číst příspěvky od lidí co nedrželi kosu v ruce. Opravdu se kosou chodilo a chodí síci ráno. Se strejdou jsme chodili tak na pátou a v osum končili. Na kosu se tráva ráno nelepí, je naopak pevná, lehce se seče a krásně se pokládá do řádků. Večer je uvadlá a s kosou je to dřina.
Naopak pro sekačku je dobrá tráva v odpoledních hodinách. Sekačka trávu rozdrtí a pouští více vody a tím je i lepivější. Ráno je to proto ještě horší.
Souvislost se živinami jsem nic podobného nelsyšel. Možná to jsou nové poznatky vědy, ale dříve to nikdo takto nehodnotil.

Alesh

Já teda nevím, ale tráva se seče spíš navečer a to z důvodu, že ráno je většinou tráva mokrá od rosy a lepí se na kosu, příp. sekačku.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.