Akzeret

Kdy je funkce prostá?

Dobrý den,
jdu se jen ujistit, zda to chápu dobře. Chápu, že pro 1 x nesmí existovat více než 1 y. Ale pro 1 y smí existovat více než 1 x, že ano? :)
Děkuji

Nejlepší odpověď
Quimby

Ahoj, nechápeš :)

Pro jedno X nesmí existovat více než jedno Y je podmínka pro to aby to byla vůbec funkce.

Pro jedno Y nesmí existovat více než jedno X aby to byla prostá funkce.

Takže například y=x2 není prosta funkce ,protože třeba pro y=4 existují 2 X, x=+2 a x=-2

Další odpovědi
gecco

Ne.
Udělala sis trochu matoucí zápis (je úplně jedno, kterou ´souřadnici´ bereš v úvahu jako ´vstupní´ do funkce… Nemysli na souřadnice, ale vstupní proměnnou chápej jen jako proměnnou.
😉
Zkusím to – jestliže x1 ≠ x2 , pak musí platit f(x1) ≠ f(x2).
Nabo jinak – pro každé x musí existovat jednoznačné f(x). A samozřejmě to musí platit i opačně – pro každé f(x) musí existovat jednoznačné x.
___
Pokud bych si f(x) definoval jako y, tedy y = f(x), pak i pro každé y (aby funkce byla prostá), musí platit, že pokud y1 ≠ y2 , pak musí platit f(y1) ≠ f(y2).
___
Jo?
😉