MISPULINA

Kdy dostanu vyplacenou nemocenskou?

Dobrý den marodím a to od 27 března 2010 vím že první 3 dny jsou neplacené a pak 7 dní platí zaměstnavatel..chci se zeptat pokud budu marodit třeba do puly června zda v červnu za květen dostanu nemocenskou a v jakém termínu a kolik procent..děkuji moc p.s prý se nemocenská vyplácí až po ukončení což by znamenalo že za květen mé děti jsou na dlažbě

Nejlepší odpověď
standa

Obecně se jedná o tyto lhůty:

1.-3. den : zadarmo
4.-14. den : platí zaměstnavatel (za pracovní dny)
od 15.dne : platí sociálka za kalendářní dny

U vás by to pak mělo být takto:

  • ve výplatě za březen (tedy někdy v půlce dubna) byste měla dostat náhradu za 30.-31.3. *)
  • ve výplatě za duben (tedy někdy v půlce května) dostanete náhradu za 6 prac.dní *)
  • a pak je to už na sociálce, která by vám měla posílat pravidelně nemocenskou*/ zpravidla do 2–3 týdnů po tom, co zaměstnavatel předá na OSSZ neschopenku

Otázkou tedy je, KDY přesně zaměstnavatel předal nebo předá potřebný díl neschopenky na OSSZ…, měl by to udělat ihned po skončení měsíce dubna, takže by vám první nemocenská měla přijít na účet (nebo složenkou) někdy kolem 15.-20. května.

A pak každý další měsíc.

*) přesný výpočet ´náhrady´ je docela komplikovaný, takže odkazuji na „kalkulačku“, kde si to můžete přibližně nasimulovat

p.s. k těm 2 dnům za březen a 6 dnům za duben jsem dospěl takto:
27.3. sobota
28.3. neděle
29.3. pondělí (bez náhrady)
30.-31.3. s náhradou od zaměstnavatele
1.-2.4. s náhradou od zaměstnavatele
6.-9.4. s náhradou od zaměstnavatele
10.4. sobota bez náhrady
od 11.4. nemocenská od sociálky

Zdroj: http://www.vy­pocet.cz/nemo­censka

Další odpovědi
Michal

Standa Vám to dobře popsal,ale je tu liknavost úřadů! Připravte se,že to může být později.

Zdroj: život

sobol

Bohužel liknavost úřadů je zde natolik obvyklá, že znám pár případů kdy nemocenská přišla až po půl roce od skončení nemoci. Nechci vás tím strašit, ale taková je realita. Doufám, že to nebude váš případ.