annas

Kdy bylo založeno město Pompeje? V kterém roce je zničila sopečná erupce?

K jakým závěrům došli geologové při jeho novodobém zkoumání.

Nejlepší odpověď
anonym

Pompeje byly Italské město zničené 24.srpna v 79 l před naším letopočtem,výbuchem sopky Vesuv,v roce 1997 byly Pompeje zapsány na seznam světového dědictví UNESCO

Další odpovědi
hanulka11

Město bylo založeno v 7. století př.n.l kmenem Osků v ústí řeky Sarno, které již v té době bylo užíváno jako přístav řeckými a fénickými mořeplavci. Z počátku bylo město pod vlivem řeckým, mezi lety 525 př.n.l. až 474 př.n.l vlivem etruským. V 5. století př.n.l bylo celé území dnešní Kampánie dobyto Samnity a od roku 310 př.n.l. bylo město pod římským vlivem.

Velmi známá erupce sopky Vesuv, která se dnes nachází nedaleko jihoitalské Neapole, nastala 24 srpna roku 79. Při události byla zničena dvě římská města – Pompeje a Herculaneum

Doplňuji:
Boscoreale. Jejich znovuobjevení způsobilo Evropě kulturní šok. Všudypřítomnost erotického umění doslova převrátila dosavadní pohled na antickou kulturu. Vulkanický popel, který města zasypal, dokonale zakonzervoval budovy a předměty a umožnil nám tak poznat vzhled starořímského města střední velikosti a život jeho obyvatel. Právě všudypřítomná erotika vedla tehdejší historiky k naivním pokusům prohlásit obě města, či alespoň domy, ve kterých se erotika nacházela (což byly téměř všechny) za nevěstince. V této souvislosti se také objevily skazky o „Božím trestu“ seslaném na Pompeje. Podle soudobého poznání se však Pompeje nijak neodlišovaly od jiných antických měst.

http://sni-svuj-sen.blog.cz/ru­brika/starove­ke-civilizace/stran­ka/7

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pom­peje

vagra

O městě víme,že vzniklo v 7. století př.n.l
O výzkumech-
Jedním z hlavních směrů současných výzkumů je zkoumání staveb, které se v době erupce právě rekonstruovaly (pravděpodobně po zemětřesení v roce 62).
Většina archeologických prací se zastavila v úrovni ulice v roce 79. Zemní práce ve staré části města a hloubkové vrty však zjevily vrstvy usazeného sedimentu, který naznačuje, že již před rokem 79 byla oblast zasažena přírodními katastrofami.
Na vrstvě lávového podloží pod městem byly nalezeny tři vrstvy sedimentu. V těchto vrstvách vědci nalezli kosti zvířat, úlomky keramiky a otisky květin. Pomocí radiokarbonové metody datování vědci určili stáří první vrstvy do 8. století př.n.l., přibližně do doby založení města.
Analýza přibližně 200 vulkanických kamenů a nálezů (např. střešní tašky) ukázala, že u vrcholu sopky měl mrak teplotu kolem 850 °C a než dosáhl města, ochladl na 350 °C. Většina zkoumaných materiálů byla vystavena teplotě mezi 240 °C a 340°C. Na některých místech byla teplota ještě nižší, kolem 180 °C. (Cioni, et al., 2004)

Zdroj: kráceno z-http://dreamer-s.blog.cz/0809/pom­peje