Kdy bylo v českých zemích zrušeno otroctví a kdo jej zrušil?

Nejlepší odpověď
fcoop

Dne 1. listopadu 1781 byl vydán tzv. Patent o zrušení nevolnictví, jímž bylo nevolnictví zrušeno a nahrazeno mírnějším poddanstvím a nadále byla zachována robota (až do roku 1848), čímž byli poddaní vyvázáni z přímé závislosti na své vrchnosti, ať šlechtické či církevní. Tato změna mj. znamenala, že poddaní nepotřebovali souhlas vrchnosti, když se chtěli odstěhovat z panství (např. do města, nebo na panství jiné vrchnosti), když chtěli uzavřít sňatek s osobou žijící mimo panství, když chtěli dát své děti vyučit řemeslu či studovat, což dříve bez souhlasu vrchnosti učinit nesměli. Z poddanství rovněž bylo možné se vykoupit.

Otroci – v pravém slova smyslu tady existovali snad před příchodem Cyrila a Metoděje.

Otroctví bylo,je a bude – záleží na úhlu pohledu.
Úpící otroky,klesající pod otrokářovým bičem,ti,kteří se prodávali jako dobytek – ti snad dnes nejsou.Jsou ale jiné formy.
Mrkněte se pod povrch věcí.

Další odpovědi
arygnoc

údajně v roce 1989 (pracovní tábory pro politické vězně), ale já bych řek, že jsou i dnes.
kdo vidí do politiky?

žolik

Já bych řekla že jsou pořád.

Zdroj: žolík