mojmírovec

Kdy bude slunce spalovat helium?

Odpovědi
cochee

To už my tu zcela jistě nebudeme.

Slunce je nyní hvězdou hlavní posloupnosti a to přibližně v polovině této etapy svého života. (Dále je popis zestručněn.) Až vyhoří většina vodíku ve Slunci, stane se rudým obrem, který má husté a stále se zhušťující jádro a plynný obal, ve kterém stále dohořívají zbytky vodíku. Hořením je zde myšlena protonová fúze vodík-vodík s produktem helium. Jak ubývá lehkého vodíku a přibývá těžšího helia, stále se zvětšuje masa jádra rudého obra (přibývajícím heliem), s rostoucím jádrem v něm ovšem stoupá i teplota, až dosáhne meze (10⁸ K), která je dostačující k nové reakci – tentokrát té fúze jader helia se vznikajícím uhlíkem. Hvězda, která ve vnějších vrstvách stále ještě spaluje vodík ale v jádru již spaluje helium, není nadále považována za rudého obra. Toto stadium končí vyhořením veškerého vodíku v obalu hvězdy a následuje stadium další, podle hmotnosti hvězdy; v případě Slunce to bude bílý trpaslík. V bílém trpaslíku už shořelo helium a na fúzi uhlíku není dost hmotný = nedosáhne potřebné teploty k zážehu fúze.

marci1

Poté, co Slunce spálí veškeré zásoby vodíku, začne Slunce spalovat i hélium. To však dlouho nevydrží, bude hladové hvězdě stačit jen na pouhých 100 milionů roků.
http://www.national-geographic.cz/de­tail/tak-zemre-slunce-pruvodce-smrti-nasi-slunecni-soustavy-19917/#.U-AEb2OtPpd

anonym

Pozítří, ale jen v plynovém kotli…
:-O
Co to je „spalovat helium“???