Blecha

Kdy brigádu?

Podle českého Zákoníku práce smí člověk pracovat až od 15tého roku života a navíc po ukončení základní školní docházky. V novele Zákoníku práce o školském zákoně tím rozumí i prázdniny po 9. třídě základní školy. To znamená že i absolvent ZŠ starší 16ti a více let by měl vyčkat s brigádou až do 1.září.

Je to pravda? takže po ukončení ZŠ bych přes prázdniny nemohl na brigádu?

Je ještě brzo ji hledat? Myslíte, že nějakou kde berou 15. letý najdu?

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Nějakou pomocnou práci možná, nějakého pomocníka do skladu. Na nic lepšího asi ne, např. prodejce, protože by s tebou nešla podepsat hmotná odpovědnost tu lze až od 18.

Další odpovědi
venkovan

Od kdy – tedy od jakého věku po ukončení ZŠ je lepší se zeptat na úřadu práce nebo přímo na ministerstvu práce. Měli by odpovědět i na správně napsaný mail – tedy, že tam bude celá adresa (leckdy si tazatele „prověří“ zda uvedl pravdivé údaje).
S brigádou bych začal hned jak budu vědět, že mohu pracovat. Pravda ale je, že o 15 leté brigádníky zpravidla velký zájem není. Jednak nesmí pracovat 8 hodin, což bývá někdy organizační problém, za další musí být s někým kdo za ně převezme právní odpovědnost (tedy být pod dohledem dospělého) a nakonec – i přes velkou snahu většina takových mladých brigádníků práci zpravidla nezvládne, protože mají nízkoů fyzickou sílu. kde by jí taky brali, když věčně sedí u PC, sport prakticky neprovozují a doma nepracují protože od toho je maminka. Je o průměru mladistvých, jsou mezi nimi výjimky.
Osoběn když jsem bral děti okolo 16 let na brigády, tak jedině když měli sebou staršího sourozence, či dobrého kamaráda který za ně část práce i udělal. Již neberu – je to víc problémů než užitku.