annas

Kdy a proč se dostaly na brněnskou radnici drak a dřevěné kolo, které dnes patří k symbolům města?

Nejlepší odpověď
hanulka11

BRNĚNSKÝ DRAK
Podle pověsti byl zdejší radnici darován knížetem Oldřichem,který jej dostal od Truta z Truntova nebo Albrechta z Trautenbergu.
Podle jiné pověsti drak sídlil v Brně-Líšni na Slatinské skále.Všichni ses jej báli,a tak byla vypsána odměna na jeho polapení.Odměnu si vystloužil pasrýř,který vycpal kůži telete vápnem.Obluda ji snědla a když se šla napít,vápno se začalo hasit a drak zcepelněl.Dnes je pověštěn v průchodu městské radnice.
Ve skutečnosti je to krokodýl darovaný roku 1680 tureckým poselstvem císaři Matyášovi.

BIRKOVO KOLO
Jednoho slunečného květnového dne roku 1638 se jako obvykle sešli v lednické hospodě po práci sousedé na doušek vína. Nechyběl mezi nimi ani Jiří Birk, kolářský mistr, který byl svým umem vyhlášen po celém okolí. Slovo dalo slovo, když tu najednou se ozval Birkův hlas: „Oč se vsadíte, sousedé, že ráno o šesti hodinách, jak vyjde slunce, porazím v lese strom, udělám z něho kolo a ještě ten den je dokutálím do Brna, dřív než se zavřou městské brány.“ Všichni se mu smáli a klidně se s ním vsadili o dvanáct tolarů. Věřili, že se to koláři nemůže podařit a oni lehce přijdou k penězům.
Birk však byl opravdu mistr svého řemesla. Než na brněnských věžích začali zvonit Ave Maria, proběhl Židovskou bránou a přes Zelný trh na radnici. Tam udivenému purkmistrovi odevzdal hotové kolo. A protože kolo bylo opravdu mistrovský kus, dal je purkmistr Gabriel Schramm pověsit v radničním průjezdu . Birk svou sázku vyhrál, ale dvanáct tolarů mu štěstí nepřineslo. Všichni věřili, že mu při práci pomáhal čert, a proto se mu začali vyhýbat. Práce ubývalo, až nakonec šikovný kolář zemřel v bídě.
Birkovo kolo, které si můžete na Staré radnici prohlédnout, nám ho však připomíná dodnes.

Další odpovědi
vagra

Pochází pravděpodobně z roku
1608,
kdy v Brně pobýval arcikníže Matyáš a jako poděkování za to, že jej zde hostili, věnoval Brnu kůži z aligátora. Radní jej nechali vycpat a pověsit tady, aby získali co nejvíce návštěvníků města.
Jde o vycpanou kůži krokodýla, přírodovědci říkají, že je to aligátor.
Ověřit pravdivost známé historky o Birkově kole,se před časem pokusilo několik brněnských nadšenců. Za jediný den skutečně vyrobili vozové kolo a ještě jej stačili dokutálet na radnici. Z Lednice do Brna je to více než 40 kilometrů. Test byl úspěšný, s vypětím sil se pokus podařil. I Birk tedy mohl úkol zvládnout i bez pomoci pekla. Jeho kolo si mohou návštěvnici brněnské Staré radnice prohlédnout dodnes.

Zdroj: zkráceno z-http://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/cestujeme/brnen­ska-stara-radnice-kriva-vez-kolo-a-drak